Tahin-Pekmez ve Teknoloji

Tahin-Pekmez ve Teknoloji

Okuyucular

Bugün iki konuğumuz var: Özlem ve Şule, iki öğretmen arkadaş, tahinpekmez.kim adlı yaşam bloglarını birlikte yazıyorlar. Bugün hem ebeveyn, hem öğretmen, hem de blogger olarak teknoloji ile ilgili sorularımızı bizler için yanıtladılar. Özlem ve Şule teknoloji kullanmayı seven ancak “teknoloji okulda sınırlı olmalı” diyen öğretmenlerimizden. Biz de onlineanne olarak bu konuyu ileriki günlerde biraz açmak istiyoruz. Şimdi söz Özlem ve Şule’de, kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Yine tekrar ediyoruz, kapımız herkese açık; blogunuzun olması şart değil.  Herkesin başımızın üsünde yeri var, sorularımızı cevaplamak için bize bir mail atın yeter. Ne kadar farklı düşünce o kadar iyi, hatta bizim için daha iyi ;-)

1.Bize biraz kendinizden ve çocuklarınızdan bahseder misin? Özlem ve Şule Kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır? (çocuk/ların yaşı, sınıfı vs)

Tesadüf İstanbul Erenköy de doğmuş, yetişmiş, aynı lise ve üniversitede birbirinden habersiz mezun olmuş, hiç benzemeyen ama çok da benzeyen 40’ından sonra aynı okula öğretmen olarak düşerek en nihayet yolları birleşen iki meslektaşız. Fotoğraf merakı olan, yağlıboya resme ilgili, ikram ve sunum meraklısıyız. Özlem’in 7 yaşında dünya tatlısı Ural’ı, Şule’nin 15 yaşında Mert ve güzeller güzeli 12 yaşında Zeynep’i var. Hayatımızdaki en güzel şeyler onlar.

2.Ne zamandan beri blogunuz var? Nasıl ve neden blog yazmaya başladınız?
Ayın 15’i itibari ile 3 ayı doldurmuş taptaze bir bloğumuz var. Sanal dünya üzerinde çok gezindiğimiz için sanal günlük tutma fikri cazip geldi. Etrafımızda çok fazla yetenekli bilgili insan var, onları da kaynak olarak göstermek hoş geldi. Birbirimizi tamamlayacağımızı düşünerek güzel bir işe baş koyduk.

3.Hangi sıklıkta blogunuzda yazıyorsunuz? Yazılarında en çok hangi konulara /nelere önem veriyorsunuz?
Her gün iki içerik girmeye gayret ediyoruz. Gündem, sağlık, anne çocuk, yeme içme, mekan önerileri ilgi alanımızı oluşturur.

4.Sosyal medyayı kendi bloğunuz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl faydalanıyorsunuz?
Facebook sayfası açtık. Hatırı sayılır bir beğeniye ulaştık. Yazılarımızın özetini facebook’ta yayınlayıp, bloğa asıl metni giriyoruz.

5.Teknoloji ve çocuk konusuna nasıl bakıyorsunuz? Evlerinizde televizyon dahil teknoloji ile olan ilişki nasıl?
Çağın gereği olarak teknoloji etrafımızda. Çocuklara engel olamayız . Ama radyasyonun zararından dolayı sınırlama yapıyoruz.

6.Çocuklarınızın teknolojiyle arası nasıl? Evinizde televizyon, tablet, akıllı telefon bulunuyor mu?
Hepsi küçük yaşlardan beri teknoloji ile ilgili. En fazla tablet ile vakit geçiriyorlar.

7.Bunların kullanımına ilişkin kurallarınız var mı? Nelere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz bulunuyor mu?
Görev ve sorumluluklarını yerine getirdikten sonra kendilerine ayrılan zamanın bir kısmında kullanmalarında sakınca görmüyoruz.

8.(Tablet vb varsa) En çok kullandığın uygulamalar neler? Bu uygulamaları nasıl buluyorsun? (Televizyon: En sevdikleri çizgi filmler) (Web sitesi varsa en sevdikleri siteler)
Clash of clans, Dream League, Lingua Leo, Satranç, Head Soccer oyunlarını oynar, Morpakampüs, Vitamin, guinnes rekorlarıyla ilgili sitelere girerler. Animasyon tarzı filmleri seyrediyorlar.

9.Bu uygulamaları hangi kriterlere göre seçiyorsun? Ücretli/ücretsiz, Türkçe/yabancı dil, Reklamsız/reklamlı ..vb kriterlerin var mı?
Teknolojinin değişmesiyle birlikte sosyalleşme yolu da değişti. 15 yaşındaki oğlum lisenin ilk gününde yaşadığı olaydan bahsetti. Okulun ilk günü sınıfta herkes suspus oturuyormuş, kimse kimseyi tanımıyor, çekingenlik hakimmiş. Öğrencinin biri Lol oynayan var mı diye seslendiği anda her kafadan bir ses, bir anda sınıftaki eski hava kalmamış. Grup oluşmuş bile. Oğlum eğer Lol oynamasaydı o gün sessiz kalmaya devam edecekti. Moda olan oyunları oynamak, vizyondaki filmleri, popüler romanları okumak insanı sosyalleştiriyor artık..

10.Çocuklarınla beraber teknoloji kullanma alışkanlığın var mı?
X-Box da interaktif oyunlar oynuyoruz, ailece 1 kelime 1 işlem ise çok zevk aldığımız oyunlardandır. Kelimelik oyununu tabletlerden karşılıklı oynarız.

11.Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz? Sizce kullanılmalı mı?
Teknolojiyi çok sevmemize rağmen kitabın kokusunu, dokusunu hissetmek, her sayfadaki enerjiyi almak farklı bir duygu. (Matbaacı olmamızdan olsa gerek 😉 ) Bizce tablet okulda olmamalı. Ya da sadece tablete yönelik eğitim yapılmamalı. Tablet entegrasyonunda kantarın topuzu kaçar kanaatindeyiz. Haftada 1 gün diye sınırlanırsa değişiklik olur öğrenciler için. Ama hergün denirse, kolaya kaçmada bir numaradır insan 🙂 biz nasıl bilgisayardan ayrılıp düz yazı yazmaktan uzaklaştıysak, onları da aynı şeyler bekler endişesindeyiz. Biz kitabımızın şu sayfasını açalım cümlesini seviyoruz. Eğer kitapla beraber tablet olacaksa zaman sınırı olmalı. Kütüphaneye gitmek sadece iki kitap bulup araştırmak değildir ki. Bir arkadaşla gidilir, sosyalleşilir. Bir kurum terbiyesi edinilir. Şimdi ne yapılıyor, yaz Google cevaplasın. Zahmet edip yazmasınlar bile, bir de çıkış al tamam. Teknolojiye bayılan iki kişiyiz biz. Ama teknolojiyi özümsemek için biraz yaş almak gerek. Çocukların her işlerini bir tuşla halletmemesi lazım. Teknoloji tarafından değil, teknolojiyi kullanacak olgunluğa erişene kadar kitap çevirme işi öncelikli.

12.Sizce gelecekte çocuklarımızın sosyal medya ve teknoloji ilişkisi nasıl olacak? Sizin olmasını hayal ettiğiniz ilişki biçimini tarif edebilir misin?
Albert Einstein 3.Dünya savaşında kullanılacak teknolojiden ürkmüş olmalı ki “3. Dünya savaşını bilmem ama 4. Dünya savaşı taşlarla ve sopalarla yapılacak” demiş. Açıkçası teknolojik bir bıkış bekliyoruz biz de. Söylentilere göre her 6 ayda 30 sene ileri giden bir teknolojik yenilik söz konusu ve ürkütücü.1 Yorum

  1. Yazarken de okurken de çok eğlendik, teşekkürler

Trackbacks/Pingbacks

  1. Onlineanne.com’a misafiriz! - Tahin&Pekmez - […] bizi konuk etti. Biz de keyifle yanıtladık. Röportaj için tık. Beraber sistemi, sistem içinde teknolojiyi ve de teknolojide çocuğun…

Pin It on Pinterest

Share This