Teknolojik aletler gerçekten çocuklara zararlı mı?

Teknolojik aletler gerçekten çocuklara zararlı mı?

Teknolojik aletlerin çocuklara zararları konusunda Blogcu Anne‘nin huffington post yazısına referansla sorduğu soruları biz çok önemsiyoruz ve bu yüzden teknoloji konusunda yazıp duruyoruz. Bundan 20 yıl sonra çocuklarımız ve teknoloji konusunda gerçekten kafamızı taşlara vuracak mıyız” bizim de kaygımız. Kafamızı bu konuda taşa vurmamız sanki kaçınılmaz ama kafamızı az kanatmak için önlem alınabilir 😉

Bahsedilen yazı gibi “teknolojinin zararları” diye başlayan çok yazı var ve bunlar sosyal medyada pek seviliyor. “Silikon vadisindeki yöneticiler çocuklarını teknolojiden uzak tutuyorlar” türü yazıları görmekten size de gına gelmedi mi? Biz ebeveynlerde de medya bombardımanının etkisiyle gizli ya da açık bir endişe, bir vicdan azabı ve bir yandan da vazgeçememe ve gizli gizli “allahım teknoloji bebelere çok yararlıdır” deseler de rahatlasak beklentisi var sanki.

Ancak çok sevgili bir arkadaşımın sözleriyle,

Araştırmaların bana teknolojiyle ilgili “aman çocuğuna çok yararlı, aman çok zararlı” demesine ihtiyacım yok. Çünkü çocuğuma etkilerini kendim görebiliyorum:

-Televizyon karşısında pasif kaldığını dünyayla bağlantısının kesildiğini ve uzun süre o şekilde kalmasının iyi bir şey olmadığını,

-Tabletle ilgili kurallar koyamadığımda daha çok, daha çok istediğini ve gereksiz çatışmalara yol açtığını, başka hiçbirşey düşünemediğini,

-Sadece boğuşarak, koşarak, elleriyle birşeyler yaptığında ve ne yaparsa yapsın bizimle yaptığında daha mutlu olduğunu”…

Gerçekten bunları görebilmek için illa bir klinik psikologun annelere seminer vermesine gerek var mı? 

Ama bize araştırma lazım, uzman lazım öyle değil mi? O zaman uzmanların da bu konularda daha çok yol gitmeleri gerektiğinin günümüz teknolojisinin uzun vadede etkileri konusunda bugün itibariyle elimizde aslında koca bir hiç olduğunun farkına varmamız gerekiyor.

Neyse şimdi Blogcu Annenin yazısına referansla başlık başlık gidebiliriz. Amacımız araştırmalar böyle değil, şöyle diyerek karşıt görüş bildirmek kesinlikle değil. Sadece vurgulamaya çalıştığımız günümüz ebeveynlerinin araştırmaları baz alarak bir karara varmasının pek zor olduğu. onlineanne’yi açtığımızdan beri sözkonusu başlıkları araştırmalarıyla inceleyip gerçekten elle tutulur sonuç var mı diye bakmaya çalışmışız. Bu başlıkların genelinde de teknolojinin zararı değil, yanlış kullanımdan kaynaklı zararları sözkonusu. BAşlıklar şöyle:

Beyin gelişimi: “Akıllı telefon, internet, iPad ve televizyon gibi teknolojik aletlere gereğinden fazla maruz kalmak dikkat eksikliği, öğrenme zorluğu gibi sorunlara yol açtığı gibi kendi kendini telkin etme yetisini de baltalıyormuş”

Buradaki anahtar kelime “gereğinden fazla”. Amerikan Pediatri Derneği-APA’ya göre bu maruz kalma miktarı “hiç”ti. Ama çocuklara 2 yaş altı teknoloji yok diyen APA’nın önde gelen isimleri kendi araştırma bulgularına dayanarak “öyle olmayabilir aslında, iyi içerikli oyunların pozitif etkileri var ” makaleleri yazmaya başladı:

Çocuklar en erken ne zaman ekranla tanışsın?
Bebeklere tablet/telefon verilir mi?

Buna karşılık 3 yaşın altına altına teknoloji yok diyen de var, dakika hesapları yapanlar da ve aslında zaman değil içerik önemli diyen de:

Yaşa göre ekran zamanı tablosu
Çocuklar Ekran Karşısında Ne Kadar Zaman Geçirmeli?

Gelişim geriliği: “Teknoloji kullanımı hareketi kısıtlıyormuş”. Peki wee, ve xbox gibi hareketli hareketli ekran oyunlarını dikkati arttırıyor mu, oynasınlar mı istedikleri kadar? Her teknoloji aynı değil ve her teknolojinin ayrı ayrı etkisinin sonuçlarını anlayabilmemiz için daha çok zaman var.

Örneğin Sanal kitap ekran zamanına dahil midir, değil midir? Herkes çocuğu kitap okusun istiyor, ekrandan da okusunlar mı?

Obezite: “Odalarında teknolojik alet bulundurmasına izin verilen çocuklarda obeziteye %30 daha fazla rastlanıyormuş”. Daha önce de belirttiğimiz gibi “Ekranı kapatınca eve alınan cipsler de otomatik olarak çöpe gitmiyor”: Şimdiki çocuklar ekran karşısında obez; çok yazık!

Uykusuzluk: “yüzde 75′inin odasında teknolojik alet varmış.” Bu aletler çocukların odasına kendileri gitmediler ve bu aletlerin açma kapama düğmesi var. Bu hangi teknolojik alet neden uykusuzluk yapıyor konusunu da detaylı olarak burada bulabilirsiniz: Uykusuzluk ve Teknoloji.

Öfke, Dijital unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi problemler: Araştırmaların medyatik haber olarak kullanılmasına öylesine maruz kalmış durumdayız ki hepimiz o sabah ki facebook seansımızdan topladığımız bilgilerle hayatımızı sürdürür hale geldik. ” Tablet çocuklarda dikkat eksikliği, öfke patlamalarına yol açıyor ” gibi nefis popüler başlıklara göre kararlar alıyoruz ya da almasak da onun yüküyle yaşıyoruz. Sadece bir örnek için lütfen bakın: Televizyon ve dikkat dağınıklığı ve “video games aslında yararlıymış” haberlerine de mutlaka rastlamışsınızdır (mesela bu). Birbiri ile çelişen bulgularda hangisini baz almalı?

Bağımlılık: ” 8-18 yaş arası çocukların %10′a yakını teknoloji bağımlısıymış”. Bir şeyi çok sevmekle bağımlı olmak arasında ciddi fark var. Bize düşen sinyallerin farkında olmak olabilir mi: Çocuğum tablet, telefon, bilgisayar bağımlısı mı?

Sürdürülemezlik: “2010′da yapılan bir araştırmaya göre, çocukların teknoloji yoluyla eğitilmesi sürdürülebilir değilmiş”. Bu gerçekten çok tartışmalı bir madde. Sadece özel eğitim ve tablet konusuna, eğitim konusu için ayrı bölümlerimiz var biliyorsunuz. Gerçekten bu madde ayrı ele alınmayı hak eder!

Bunlar sizce de teknolojinin yanlış kullanımından kaynaklı zararlar değil mi? Gözlem, sağduyu ve ailenin koşullarına göre minimize edilemez mi?

Ama teknolojinin kendisinden kaynaklı bir konu var: Radyasyon: “Dünya Sağlık Örgütü 2011 yılında cep telefonlarını (ve diğer kablosuz aletleri) ‘potansiyel kanserojen’ olarak sınıflandırmış”. Ne olduğu ve olacağı en bilinmez konu. Hepimiz elimizde telefonumuz, kucağımızda tabletimiz, çantamızda bilgisayarımızla geziyoruz. Daha yaygınlaşmadı ama saatimiz ve gözlüklerimizin de olması yakındır. Çocuğumuza verelim ya da vermeyelim çocukları buna maruz bırakıyoruz ve kaçış yok. Aslında sorumluluk çoktan ebeveynlerden çıkmış surumda.

Teknoloji konusu gerçekten tam da sigara konusu gibi. Bizim çocukluğumuzda ana-babalarımız fosur fosur yanımızda içerdi. Zararları bilinmiyordu da o yüzden masumca mıydı yaptıkları peki?  Sonradan sigaranın zararları bilinince vazgeçtiler gibi görünüyorlarsa da aslında “pek de umursamadıkları” için 20 sene -araştırma sonuçları gelene kadar- hepimiz duman altında büyüdük Dumanın altında kimsenin mutlu olmadığı, nefes alamadığı belli değil miydi? İllaki kanserle mi korkutulmak gerekiyordu? Sadece”umursanmazdı” işte. Aynı şekilde çocuk bir süre oyalansın diye televizyon, tablet, telefon verenlerin (yani çoğumuzun)  o an için umursamadığı gibi… Kimi bunları her an umursar, kimi arada kaçamak yapar, kimi hiç umursamaz…

Gözlem yaparsak, çocuğumuzun tepkilerini incelersek zaten ona ve bize iyi geleni kendimiz bulabiliriz. Radyasyon gibi, görüntü ve dalgaların beyne etkisi gibi teknolojinin kendisinden kaynaklı araştırmaları gerçekten merakla bekliyoruz tamam. Ama teknolojiyi çocuklarımıza nasıl kullandırtmalıyız konusunda 20 sene araştırma sonucu beklememize gerçekten gerek var mı sizce? Yoksa biraz umursayarak ve üstünde düşünerek yol almak mümkün değil mi? Zararlı olan teknolojik aletler mi yoksa onlarla kurduğumuz ya da henüz kurmayı beceremediğimiz ilişki mi?

——————————————————————

Ekran zamanı ile ilgili yazılarımız:
Yaşa göre ekran zamanı tablosu
Çocuklar en erken ne zaman ekranla tanışsın?
Bebeklere tablet/telefon verilir mi?
Çocuklar Ekran Karşısında Ne Kadar Zaman Geçirmeli?
Sanal kitap ekran zamanına dahil midir, değil midir?

Ekran bağımlılığı ile ilgili yazılarımız:
Çocuğum tablet, telefon, bilgisayar bağımlısı mı?
iPad Çok Tehlikeli Bişi!

Ekranların hayatımıza etkisi ile ilgili yazılarımız:

Ekranların zararlarından nasıl korunabiliriz?
Çocukları Teknolojiden Nasıl Koruruz?
iPad ile Oynayan Çocuklar Asosyal mi Oluyor?
Televizyon İçin Ağlayan Çocuğa Ne Yapsak?
Çoğu Evde Televizyon Sürekli Açıkmış!
Uykusuzluk ve Teknoloji
Restoranlarda iPad’li, telefonlu çocuk görüntüleri
Şimdiki çocuklar ekran karşısında obez; çok yazık!
Teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak kullanmak
Televizyon ve dikkat dağınıklığı

Ekran kuralları ile ilgili yazılarımız:
Çocuğumun ve Benim Teknoloji Diyetimiz
iPad Kullanma Genelgesi!
Hayır, hayır, iPad aslında o kadar da kötü olamaz!
iPad’le çocuklarınızı nasıl “motive” edersiniz?

 

 

 

 Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış

Trackbacks/Pingbacks

  1. Teknolojiden Uzak Durmalı mı? | Mühendis Anne | Her Annenin İçinde Bir Mühendis Ruhu Vardır - […] “Teknolojik Aletler Gerçekten Çocuklara Zararlı mı?” başlıklı yazısını okuduğumda yaşadığım bir olay aklıma geldi önce onu sizinle […]

Pin It on Pinterest

Share This