Kolay etkinlik 6: Zıp zıp hamurla dev balon ve dahası

Kolay etkinlik 6: Zıp zıp hamurla dev balon ve dahası

Öncelikle zıp zıp hamur nedir derseniz (detayı burada); yabancı sitelerde slime, silly putty, goey adı altında fen derslerinin ve çocuk etkinliklerinin en birinci eğlencesi olarak karşınıza çıkan hamurun Türkçe’ye uyarlanışı diye cevap verebiliriz. Bir kaç yerde bıngıl hamur da gördüm, biz de iğrenç hamur diyorduk 🙂

Aslında bu zıp zıp hamur bir tutkal, su ve boraksın bir araya gelmesi ile oluşan polimer türüydü,bu polimere polivinil asetat denirdi falan ya daha önceki kolay aktivite önerimizde anlatmıştık. Ayrıca bu hamurun tarifi, nasıl yapılacağı, içinde kullanılan Boraks’ın zararlı olup olmadığı konularına da değinmiştik. Yapmak isteyenler buraya bakabilir. Bilimsel açıklamaları bir kenara bırakırsak sonunda bizim silly putty’ye isim bulunmuş olmasına çok memnunuz.

Uzun resimli tarif bahsettiğimiz yazıda var, ama kısa tarif şu:

1 çay kaşığı borax ve 1/2 cup ılık suyu bir kapta karıştırın. (tam denk değil ama cup ölçüsünü su bardağı olarak düşünebilirsiniz.)
1 cup tutkalı ve 1/2 cup ılık suyu da verin başka bir kapta çocuğunuz karıştırsın. İçine istediğiniz rengi de ilave edin ve karıştırın.

Sorulara cevaplar: 

1. “Kıvam tutmuyor”ne yapayım?: yani işin sırrı kıvama gelinceye kadar hamuru mıncıklamakta.Ama ele yapışmaz hale bir türlü gelmiyorsa biraz daha borakslı su ekleyip sertleştirebilirsiniz (ama deneme yanılmalı bu kısım yani yarım çay kaşığı boraksı 2 çorba kaşığı suya ekleyip az az hamura katıp denenebilir ne oluyor diye). Boraks fazla kaçarsa hamur sertleşip elastikliğini yitiriyor, oynanmıyor.
2. Boraks nerede bulunur: Aktarlarda bulunurmuş.
3. Boraks tehlikeli değil mi? Değil. “Nereden biliyorsun”un detayları sürekli linkini verdiğimiz ilk yazının en altında 😉
4. Hangi tutkal farkeder mi: Ediyor. Amerika’da Elmer. Türkiye için Monami beyaz tutkal ya da Polimer K-10 tutkalı olsunmuş (?)
5. Uğraşamam, hazırı var mı? Migros’ta Zıp zıp hamur HESA diye bir ürün varmış, bir de instagramda http://www.puttyworldturkiye.com/ bizde var dedi. Ama biz Türkiye’de olmadığımızdan denemedik bu ürünleri.
6. Pislik oluyor mu, kolay çıkıyor mu? Kaygan yüzeylerden çok kolay çıkıyor ama kumaşa, halıya ve verniksiz tahta yüzeye çok fena yapışıyor. Ancak saf alkolle çıkıyormuş. Biz de çok fena sonuçlar olmadı. Önlük taktırmak kesin çözüm.

Bu aralar bizim evde favori olan zıp zıp hamur etkinliklerini instagram hesabımızda #OLAdeney hastagi ile paylaşıyoruz. Onların içinde en eğlendiğimiz dev balon yapmak oldu. Yalnız dikkat hamur eğer sert olursa, balon yapmak çok güç.

İşte dev balon yapma videosu:

Zıp zıp hamurun duyusal oyun modundan öte daha büyük çocukların kullanması sonucu bizde ortaya çıkan kullanımlar şöyle, resimler için üstlerine tıklayabilirsiniz:

1. Hulk yumruğu yapma, özellikle yeşil hamurdan
2. Pipetle şişirerek baloncuklar yapmak.
3. Korsanlara bataklık yapmak.
4. Korsanları hamura sarmak suretiyle yarış yaptırmak
7. Her türlü kaygan, plastik oyuncakla birleştirip aklına gelen herşeyi yapmak
6. Cam bir bardağın üstünü kapatarak balon yapmak ya da içine çökmesini izlemek 😉

Bütün bunlar çocuklar hava koşulları, hastalık vesaire durumlarında evde tıkılı kaldığında eğlenceli birşeyler yapsınlar ama çok kolay olsun arayışımızda ortaya çıkıyor. En büyük kaynağımız da deney uygulamaları: Bilimsel Deneyler Uygulama Listesi Zor etkinlik yapamayız biz, o yüzden kolay arıyoruz.

Evde yapılabilecek kolay etkinlikler ve ilgili mobil uygulamaları bu yazılarda bulabilirsiniz:

Kolay etkinlik 1: Makarna sanatı

Kolay etkinlik 2: Evde Build-a-bear atölyesi

Kolay Etkinlik 3 – Silly Putty (zıp zıp hamur)

Kolay etkinlik 4: Yemek Yapmak

Kolay Etkinlik 5: İki bacalı gemi (origami)Pin It on Pinterest

Share This