Çocuk Bilim Merkezleri ve Atölyeleri Haritası – İstanbul

Çocuk Bilim Merkezleri ve Atölyeleri Haritası – İstanbul

Bundan bayağı bir süre önce “Eğitim sıkıcı olmak zorunda değil” demiş ve çocuklara öğrenmeyi sevdirmenin yolları arayışlarımıza başlamıştık. Biz bu aralar çocuklara öğrenmeyi sevdirmenin yolları arayışımıza özellikle bilim konusu ile devam ediyoruz. Amerika’da çocukların çok sık vakit geçirdiği yerlerin başında Bilim merkezleri/müzeleri geliyor.

Peki amaç ne? Her çocuğu Aynştayn haline getirmeye çalışmak mı? Valla bizim öyle bir amacımız yok zaten bunun gerçekleştirilebilir, mantıklı bir amaç olduğunu da düşünmüyoruz. Bizce eğitimin önemli bir amacı çocukta öğrenmeye karşı merak uyandırmak, ya da zaten varolan meraklarını desteklemek, beslemek. Öğrenmeyi günlük yaşamlarının bir parçası haline getirebilmek.

Türkiye’de eğlenceli bilim konusunda ne var deyince ise seçeneklerin hiç de az olmadığını görüyoruz. Hatta görebildiğimiz kadarıyla güzel haberler de var. Bu habere göre TÜBİTAK tarafından 2016 yılı itibarıyla büyükşehirlerde, 2023 itibarıyla da Türkiye’nin 81 şehrinde bilim merkezi kurulacakmış. Ankara, Kayseri, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Konya ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri arasında çeşitli tarihlerde ön protokol imzalanmış bile. Konya, Kayseri ve Kocaeli illerinde çalışmalar başlatılmış.

Bize “bilim ve çocuk konusunda İstanbul’da ne güzel alternatifler varmış” dedirten atölyeleri elimizden geldiğince listeledik. Niyetimiz diğer illeri de eklemek. Siz de bildiğiniz, eklemek istediğiniz çocuklar için bilim ile ilgili etkinlikleri aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırırsanız, haritaya koyarız.

 

lejandbilim

Görebildiğimiz kadarıyla İstanbul’da bilimle ilgili çocuklara etkinlik sunan yerler çocuk atölyeleri, bilim merkezleri, müzeler, planetaryum ve gözlemevlerinden oluşuyor.

İlgili merkezin websitesi ve telefonuna harita üzerindeki ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Haritayı büyütmek için de sağ üst köşedeki ikon. (İstanbul kütüphane ve kitapçıları için de buraya)

Özel sektör tarafından sunulan hizmetler Amerika’dan ithal atölye etkinliklerine benziyor. Okullara, yaşgünü partilerine özel etkinlikler düzenliyorlar. Verdikleri servisler değişiyor.

Bilim merkezleri ağırlıklı olarak belediyeler tarafından geliştirilen projeler ve anladığımız kadarıyla bunları geliştirme çabaları da var. Yapım aşamasında olan merkezlere rastladık.

Özel Kolejlerde planetaryum ve gözlemevleri bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Şimdilik istanbul’u yaptık. Siz de yardım ederseniz diğer illeri de yaparız. Formu lütfen doldurun, her ilde ne varmış hep beraber görelim:

 Pin It on Pinterest

Share This