Kolay etkinlik 7: Çamur Hamur (Oobleck)

Kolay etkinlik 7: Çamur Hamur (Oobleck)

Sizler tatil günlerinizin sonuna gelirken evdeki çocukları oyalamak için hemen bir kolay etkinlik önerelim dedik. Bizim tatile de az kaldı bu arada. Bizde de zıp zıp oraya buraya gezmekten yorgun düşünce çocuklarla evde ne yapsak aranması başlayacak. “Evde ne yapsak aranması”na “etkinlik” deyince çok havalı birşey bekliyor insan, o yüzden “etkinlik” kelimesinden de içimiz kalkıyor bu ara valla. Neyse havalı havalı “etkinlik” ya da dürüstçe “aranma” ne dersek diyelim herşeyden önce kolay olacak, anne başta olmak üzere kimseyi yormayacak demiştik daha önce. O yüzden bugün size önerimiz Çamur Hamur yani Oobleck 🙂

Amanın oobleck de ne?” diyorsanız; çok basit bir karışım: mısır nişastası ve su. 

Meğerse mısır nişastası, su karışımı non-newtonian fluidmiş yani ne katı ne sıvı, mıncıklayınca yani üstüne bir kuvvet uygulanınca kaskatı, bekleyince akışkan. Ve bu “oobleck” ismi Dr Seuss’un Bartholomew and the Oobleck kitabından geliyormuş. Türkçe’ye bakalım nasıl geçecek, heyecanla bekliyoruz. (silly putty, slime “jel hamur”, “zıp zıp hamur” falan olduğuna göre, bizim önerimiz oobleck için “çamur hamur” oldu 🙂 Neyse “oobleck” ismine konu olan kitap uygulaması da var tabii; bu arada Dr. Seuss’un diğer interaktif kitaplarını da yeri gelmişken tavsiye edelim:


Ve gelelim çamur hamur tarifimize: 1/2 bardak nişastayı, 1/4 bardak su ile karıştırın ve oynamaya başlayın. İsterseniz gıda boyası da koyabilirsiniz. “Bazıları içine fosforlu kalemin içindeki boyayı koyup fosforlu falan da yapıyormuş.”

Zaten durduğu yerde çamur gibi kaskatı kalıyor ama elinize alırsanız akmaya başlıyor vıcık vıcık. “Başka neler yapılabiliyor?” derseniz aslında “bırakın çocuklar kendi kendilerine oynasınlar bir süre” diyebiliriz. Ama arada şöyle sorular sorabilirsiniz tabii:

Parmağını hızla karışımın içine daldırınca n’oluyor?

Parmağını yavaşça içine koyunca n’oluyor?

Yavaş yavaş karıştırırsan ne oluyor, hızla karıştırırsan ne oluyor?

Bu karışımdan bol miktarda yapıp havuza koyup yürüme yarışması yapanlar da varmış. Bir soru da böyle bir havuzun içine düşsen çıkmak için nasıl hareket etmen lazım? Yürüme yarışmasının videosu var:

Asıl güzellik bu garip karışımın farklı ses düzeylerinde verdiği tepki. Aslında danseden oobleck yapmayı çok istedik ama biz henüz beceremedik. Bunun için bir bas hoporlöre ihtiyaç var ama bizim oobleck inat çıktı, kıpıdamadı valla. Bir gün becerebilirsek nasıl yaptığımızı anlatacağız tabii de bizden önce siz becerirseniz siz de bize anlatın. Bu haliyle “dans eden oobleck” bizim için “kolay aktivite” tanımını aştı çünkü deneme yanılma mega hertz işlerine de girmek gerekiyor 😉 İşte dans eden oobleck videosu:

Bilimsel açıklamalar ve varyasyonlar bir kenara, biz bu saçma bileşimle pek eğleniyoruz ne zamandır. (İşte burada)

Dahası onlineanne instagramda #OLAdeney #OLAoyunoyuncak

Başka deneyler arıyorsanız uygulamalar listesi buradaBilimsel Deneyler Uygulama Listesi

Diğer kolay aktivite önerilerimize de göz atabilirsiniz:

Kolay etkinlik 1: Makarna sanatı

Kolay etkinlik 2: Evde Build-a-bear atölyesi

Kolay Etkinlik 3 – Silly Putty (zıp zıp hamur)

Kolay etkinlik 4: Yemek Yapmak

Kolay Etkinlik 5: İki bacalı gemi (origami)

Kolay etkinlik 6: Zıp zıp hamurla dev balon ve dahası

Ya da Bilim merkezi ve Atölyeleri takip edebilirsiniz, onlarda mutlaka bu tür eğlenceli işler oluyor. Bilim Atölyeleri Haritası da burada 🙂Pin It on Pinterest

Share This