Çocuklara İngilizce öğretmek için yapılabilecekler

Çocuklara İngilizce öğretmek için yapılabilecekler

Türkiye’de pek çok ebeveynin çabası çocuklarının yabancı dillere özellikle İngilizce diline hakim olması. Bizler de yurtdışında yaşayan anneler olarak çocuklarımızı iki hatta üç dil öğreterek büyütürken benzer bir çaba içerisindeyiz aslında. Bu yüzden yaşadıklarımızı, bu konuda yararlanılabilecek kaynakları, karşılaştığımız zorlukları paylaşmaya çalışıyoruz. Bizim derdimiz Türkçe ama bizim Türkçe için yaptıklarımızla Türkiye’de başka bir yabancı dili öğretmek için yapılabilecekler benzerlik taşıyor. İyi bir ingilizce öğretmeni tutmak, kursa göndermek, özel okula yollamak, yurtdışı seyahatleri, dil okulları gibi pahallı çözümlerden çok günlük hayata dahil edilebilecek seçeneklerin, daha doğrusu bizim zaman zaman denediklerimizin, bir listesi şöyle:

Çocukların İngilizcesini geliştirmek için seçenekler:

1. Mümkünse çocukla öğretmek istediğimiz dilde konuşmak; konuşurken farklı kelimeler kullanmaya çalışmak.(örneğin ebeveynlerden en az birinin sürekli İngilizce konuşması. Ancak bu ciddi bir tercih meselesi ve yapması gayet zor)
2. Çocuğa bol bol İngilizce kitap okumak, kitapları İngilizce olarak canlandırmak.
3. İngilizce çizgi film, uygulama ve oyunlardan yararlanmak. Özellikle kutu oyunları her dile uyarlanabilir. Türkçe ev oyunları da İngilizceye çevrilebilir (isim-şehir-hayvan, adam asmaca, katil kim gibi bizim zamanımızdan kalan ev oyunları mesela)
4. İngilizce müzik dinlettirmek, şarkı, tekerleme öğretmek.
5. İngilizce konuşan çocuklarla bir araya gelme ortamlarının yaratılması. (Oyun grupları çok yararlı ancak kesin ebeveyn gözetiminde olması gerekiyor çünkü çocuklar kendi hallerinde kaldıklarında en rahat oldukları dilde iletişim kurmaya başlıyorlar)
6. İngilizce karikatür, çocuk dergisi okumak,
7. İngilizce bilgisayar/tablet/video oyunları bulmak.
8. Evde İngilizce kitap okuma ya da aktivite tercih edildiğinde ayrıcalıklar sağlamak.
9. Mektup arkadaşı bulmak ya da ev içinde mektuplaşmak, notlar bırakmak

Şimdilik aklımıza bunlar geldi. Sizin başka öneriniz var mı?

Çocuklar küçükken bunları yapmaya çalışmak nispeten daha kolay ama büyüdükçe ikna etmek zorlaşıyor. Örneğin bizim evde Türkçe kitap okuma isteği neredeyse hiç kalmadı ama çözüm olarak “ben okuyayım siz dinleyin” gibi yöntemler geliştirdik. Hikaye ilgilerini çekince zevkle dinliyorlar ve arada kelime hazneleri de biraz gelişmiş oluyor.

Bu konuda tablet potansiyelini yabana atmayın diyoruz. Şu anda bizimkilerin okulunda Mine Craft’ı kelime hecelemek için bile kullanıyorlar. Ve zamanında video oyunlarına düşkün olan arkadaşlarımızın TOEFL scorelarının da nedense hep çok yüksek gelmesini “tesadüf” olarak görmediğimizi belirtelim.

Bu işe vakit ayırma şansı olanlar için en çok önerebileceğimiz uygulamalardan biri Bitsboard. Bu uygulamada hazır İngilizce kartlar var ama güzel tarafı kendi kartlarınızı ve oyunlarınızı oynama imkanı sağlaması. Bu yüzden her dil için kendi kartlarınızı oluşturabilirsiniz. Bunun dışında özellikle İngilizce için uygulama listemizi daha önce yazmıştık: 2-8 Yaş Çocuklarınıza İngilizce Öğretmek İçin En İyi Uygulamalar

Dil konusuyla ilgili diğer yazılarımız:

Çift Dilli Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları

Çok Dilli Çocuk ve Artikülasyon Gelişimi

Üç Dil Birden Öğrenen Bir Çocuk ve Teknoloji

Çocuklara Türkçe ögretmek

Çocuklara Türkçe Dersleri

Türkiye’de İngilizce Öğrenmek ve “Sessiz B” Şoku

Türkçe Çocuk Şarkıları 1: Do-Bir Külah Dondurma (Neşeli Günler)Pin It on Pinterest

Share This