#sendeanlat

#sendeanlat

#sendeanlat dediler, anlatabilenler anlatmaya başladı. İyi ki anlatıyorlar. Artık susmayalım zaten, daha yüksek çıksın sesimiz; kadınların sesi… Ancak yavaş yavaş herşey durulmaya, normale dönmeye başlayacak klasik.

Bugün biz anlatmayacağız. Çünkü daha önce anlattık sayıyoruz kendimizi zaten (Bkz. Muhallebi). Türkiye’de kadınların çoğunun mutlaka bir taciz öyküsü olduğunu iddia etmiştik. ““Aaa benim yok” diyenler varsa da gerçekten hayatlarında otobüste hiç ellenmemiş, sokakta söz ve gözle hiç tacize uğramamışlar mı, yoksa gerçekten bunları tacizden saymıyor olabilirler mi…” diye sormuştuk. (Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler)

Biz şanslıyız, muhallebi hayatlılardanız diye yazmıştık ya “çocuk istismarı” diye bağırırken. Muhallebi hayatlıyız tabii, tecavüze uğramadık, öldürülmedik, dayak yemedik ama en muhallebi hayatlısından da olsak bol bol ellendik, şahit olduk pek çok tacize. Bazen anlam veremedik, bazen utancımızdan sustuk, hatırlamak istemedik. Tecavüze uğramayınca büyütmeye gerek yoktu zaten değil mi? Zaten büyütsek ne olurdu ki? Ne zaman yaşamaya başladık bunları? Çocukluğumuzda… İstismar çocuklukta başlıyor yani.

İşte o yüzden Çocuk İstismarını Önlemek için Eğitim diye bağırıyoruz. #sendeanlat demek zorunda bırakmayalım çocuklarımızı da… Çocuklarımızı eğitelim ki onlar anlatabilsin, bizler de önlem alabilelim diye. Bizim gibi yıllarca içine atarak beklemesin diye…

Aşağıdaki kitapçığı alın, basın, dağıtın, okullara ulaştırın. Kitapçığı beğenmiyorsanız, Kiko kullanım kılavuzu‘nu kullanın. STK’lara destek olun. Hiçbirşey yapamıyorsanız sadece kendi çocuğunuzla, çocuğunuzun öğretmeniyle  konuşun. Çocuğunuz yoksa arkadaşınıza, kardeşinize, komşunuza, söyleyin. Ama sadece sosyal medya hesaplarımızda 1 günlük yas tutup, 3 günlük öfkeyi kusup, birbirimize girip rahatlayıp yeni bir Gizem, Özgecan ölene kadar susmayalım yeniden, birşeyler de yapalım. Yani siyah giymeye, ekranları, profilleri karartmaya, başımıza gelenleri anlatmaya ek olarak da yapılabilecekler var…Kitapçığa ulaşmak için resme tıklayabilirsiniz.

ola-activit-kapak

 

Daha fazla bilgi için:

Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler

Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Yapabileceklerimiz

OLA ile Onbeş Dakika: Çocuk İstismarı Güvenlik Aktiviteleri

Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı hakkında sık sorulan sorular

Birlikten kuvvet doğar

Çocuklarımıza Dokundurtmayalım!

Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 1: 5te1 Projesi

Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 2: Bir gönüllüden mektup var

Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 3: Bir okuldan haber var

Çocuklara karşı şiddeti izleme haritası

Çocuğa şiddeti rapor edebileceğinizi biliyor musunuz?

Çocuklar için 14 güvenlik kuralı

Kaybolma Halinde Acil Durum Kuralları

Vücudun senindir!

Güvenli İnternet Kuralları Posteri

İnternet Güvenliği Aktivite KitabıPin It on Pinterest

Share This