Çocuğunuzun Okuluna Armağan Edin – PUSULACIK

Çocuğunuzun Okuluna Armağan Edin – PUSULACIK

Gün geçmiyor ki yeni bir trajediyle sarsılmayalım. Özgecan’dan Gülbahar’a kimbilir daha duymadığımız bilmediğimiz sosyal medyadan bize ulaşamayan nice hikayeler var.

Üzülüp üzülüp iki gün sonra yine kendi hayatlarımıza devam ediyoruz ya işte bu bizce daha acı verici. Ne yapalım yani, elimizden ne gelir ki elbette hayat devam ediyor diyebilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız aslında.

Siyasetçiler, medya vb toplumda algıyı yöneten şekillendiren başrol oyuncuları bu olayları nasıl kullanırlar bilemiyoruz ancak bildiğimiz tek bir şey var o da artık algılarımızın yönetilmesinden, başkalarının istediği yönde şekillendirilmesinden son derece rahatsız olduğumuz.

Şimdi bu yüzden bizi ve bizim gibileri takip edenlere diyoruz ki,Hepimizin yapabileceği bir şeyler var

İşte bunlardan bir tanesi, 2010 yılında Türkçeye çevrilmiş olan PUSULACIK kitapçığı. Avrupa Birliği konseyi tarafından, “Çocuklar için ve çocuklarla birlikte bir Avrupa inşa etme” projesini, tüm Avrupa’da çocuklara saygıyı yerleştirme, çocuk haklarını geliştirme ve çocuklara yönelik şiddeti ortadan kaldırma amacıyla başlatmıştır. Türkiye’de de bu kitap Bilgi Üniversitesi tarafından Türkçeye çevrilmiş ve Çocuk Çalışmaları Birimi ÇOÇA tarafından aktif kullanılan bir kitap haline gelmiş.

İlgili STK larda çalışanlar belki bu kitabı çoktan biliyorsunuz ve çeşitli eğitimlerde kullandınız. Çeşitli nedenlerle aktif olarak yardım kuruluşlarında, STK larda görev alamayanlar, bilmeyenler evinde oturanlar, her sabah çocuğunu okula gönderip arkasından iyiliği için dua edip başka ne yapabileceğini bilmeyenler için basit bir önerimiz var. Aşağıdaki linklerden veya yakındaki kitapçıdan bu kitaba ulaşın ve çocuğunuzun gittiği okulun yönetimine, öğretmenine hediye edin.
Çocuğunuzun eğitiminde kullanılmak üzere okuldan bunu talep ettiğinizi söyleyin. Bahsi geçen Bilgi Üniversitesi ÇOÇA biriminin “eğitmen eğitimi” yle ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

Kitapta insan haklarına ilişkin temel ve teknik bilgilerden sonra, aileler ve eğitimciler için bu kavramları pekiştirmek üzere çocuklarla birlikte yapabilecekleri son derece anlaşılır ve zevkli etkinlik önerileri bulunuyor. 6-13 yaş arası çocuklar için ayrımcılıktan toplumsal cinsiyet eşitçiliğine, demokrasiden barış ve çevreyi korumaya, sağlık ve refahtan şiddete kadar pek çok konuda yurttaşlık etkinlikleri bulunuyor.

Yine kitaptan bir alıntıyla bitirelim.
“Çocukların istismara karşı çıkabilmeleri için en etkili yol haklarını bilmeleridir, çocuklar insan haklarını koruma konusunda sorumluluk alarak daha iyi bir dünya kurulmasına katkıda bulunabilirler ve yetişkinler de, çocuklarla birlikte insan hakları için çalışarak onların gözünde inandırıcılık kazanabilirler”

Unutmayın bir deniz yıldızının hayatını kurtararak da dünyayı değiştirebiliriz…

Pusulacık kitabına online ulaşabileceğiniz bazı linkler:

http://www.idefix.com/kitap/pusulacik-cocuklar-icin-insan-haklari-egitimi-kilavuzu-nancy-flowers/tanim.asp?sid=P0TMKS8MP5RXGJNGXU33

http://www.bilgiyay.com/p/579/pusulacik-cocuklar-icin-insan-haklari-egitimi-kilavuzu

http://www.kitapyurdu.com/kitap/pusulacik–cocuklar-icin-insan-haklari-egitimi-kilavuzu/146693.htmlPin It on Pinterest

Share This