Çocuğum okula giderken ağlıyor

Çocuğum okula giderken ağlıyor

Okuyucular

Az sayıdaki şanslı annelerden değilseniz, çocuğunuzu anaokuluna bırakırken ağlama krizleriyle karşı karşıya kalmış ve ne yapacağınızı bilemez noktaya gelmiş olabilirsiniz.

Acaba öğretmenini mi sevmiyor, arkadaşı mı yok, okulu mu sevmiyor, henüz hazır mı değil gibi pek çok soruyla başbaşa kalmış olabilirsiniz. Bacağınıza sımsıkı yapışmış “Beni Bırakma!” diye var gücüyle ağlayan bir çocuğunuz varsa neler yapabilirsiniz?

Dr.Fritz Jansen’in geçenlerde yayınlanan bir yazısına referansla şu an bu durumda olan annelere sesleniyoruz:

1. Okulun kapısında ağlayan bir çocuğa en doğru şekilde nasıl davranmalıyım?
Uzman görüşü: Her şeye rağmen onu bırakıp gitmelisiniz. Daha sonra öğretmenine siz gittikten sonra ne kadar ağladığını sorun. 10 dakika kadar ağlaması gayet normaldir.

2. Bırakıp gitmemin çocuğumun psikolojisine olumsuz bir etkisinin olmadığından nasıl emin olabilirim?
Uzman görüşü: Çocuğunuzun ağlamasını ve tepkilerini gözlemleyin. Eğer ciddi bir dış faktör yani sizin veya onun hayatında büyük değişiklikler yoksa (boşanma, taşınma, hastalık vb) genel olarak hayatınızda herşey normalse, her gün daha az ve duraksayarak ağladığını göreceksiniz. 10 dakika kadar ağlaması büyük bir sıkıntı içinde olduğunu değil, sizden ayrılmayla ilgili duygularını boşaltması anlamına gelir. Çocuğunuza, kendinize ve okuluna güvenin ve bekleyin. 2 gün ile 4 hafta arasında ağlamaların bitmesi beklenir.

3. Çocuğum ayrılma sırasında 10 dakikadan daha uzun ağlıyorsa bu ne anlama gelir?
Uzman görüşü: Sizin tespit edebildiğiniz belli bir sebep yoksa genel olarak bu durum endişeli olduğunu ve korktuğunu gösterir. Ancak yine de siz olmadan okulda yalnız kalmayı öğrenmeyi ve bunun kötü bir şey olmadığını öğrenmesi gerekiyor.

4. Ağlamalarına dayanamadığım durumlarda onu bırakmaktan vazgeçip eve getirirsem ne olur?
Uzman görüşü: Çocuğunuzu doğru bir şekilde desteklemek ve bu durumun üstesinden gelmek istiyorsanız, korkularını yenmesine yardımcı olmalısınız. Tutarsızlıkla onu psikolojik olarak daha zor duruma sokabilirsiniz.

5. Yaklaşık 4 hafta sonra tüm çocuklar ağlamayı keser mi?
Uzman görüşü: Hayır. Sık karşılaşılan bir durum olmasa da çocukların 1/3 ü bu problemi kendi başlarına çözemeyebilirler. Bu durumda profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Dışarıdan kimsenin çözemediği bir durumdan dolayı çocuğunuz korkuyor olabilir.

6. Çocuğumla konuşarak bu problemi çözemez miyim?
Uzman görüşü: Ne yazık ki hayır. Anaokulu yaşındaki çocuklar henüz kendilerini doğru kelimelerle ifade edemezler. Bu nedenle, profesyonel birinden bulunduğu ortamda gözlem yapmasını, onunla vakit geçirmesini sağlamalısınız.1 Yorum

  1. bu kadar kısa ve NET cevaplar okumamıştım daha once 🙂 cok cok iyi!

Pin It on Pinterest

Share This