Çocuğunuz “Çocuk Dostu Okul” a mı gidiyor? | ONLINEANNE
Çocuğunuz “Çocuk Dostu Okul” a mı gidiyor?

Çocuğunuz “Çocuk Dostu Okul” a mı gidiyor?

Son zamanlarda sıkça duymaya alıştığımız “Çocuk Dostu” kavramına aklımız takıldı. Nasıl tarif edilir ki bu?

Mesela “Çocuk Dostu Otel” veya “Çocuk Dostu Restoran”, “Çocuk Dostu Şehir” kavramlarından ne anlıyorsunuz?

a) Çocukların rahatça hareket edebileceği güvenli bir ortam
b) Çocukların olmasına izin verilen, onların hoş karşılanacağı bir ortam
c) Çocuklara yönelik aktivitelerin bulunduğu ortam
d) Hepsi
e) Hiçbiri (aşağıya sizce ne olduğunu yorum olarak bırakmanızı rica ediyoruz)

Herhalde çoğu kişiye D seçeneği mantıklı gelecektir. Bu durumda örneğin çocuklu bir aile olarak tatilinizi planlarken “Çocuk dostu oteller”i tercih kriterlerinize katmanız son derece normal olacaktır veya yemeğe gideceğiniz restorana çocukların kabul edildiğini bilmek içinizi rahatlatacaktır. Aynı şekilde tam tersi, çocuksuz olarak sevgilinizle veya tek başınıza tatil planlarken de, belki bu “Çocuk dostu” otelleri ilk etapta eleyerek de seçim yapabilirsiniz.

İnsan bu terimleri nispeten daha kolay algılıyor, ne de olsa restoran, otel, sergi salonu vb. yerler ticari ve özel sahipli fonksiyonlar oldukları için, işletmenin kendini piyasada istediği gibi pazarlama özgürlüğü bulunuyor. Bizler de tüketici olarak durumumuza göre seçimlerimizle kendimize uygun olanı belirliyoruz.

Bunlar tamam da, peki sizce “Çocuk Dostu Okul” ve “Çocuk Dostu Şehir” ne demek?

İşte burada bir kavram karmaşası başlıyor. Okul dediğin zaten çocuklar içindir. Çocuk dostu olmayan -yukarıdaki genel tanımları baz alacak olursak- güvenli olmayan, onların hoş karşılanmadığı bir okul ya da kent olabilir mi? “Bizim okulun ortalaması çok yüksektir ama çocuk dostu değiliz” filan gibi söylemler mümkün mü?

Değil elbette, sadece kavramın kendi içindeki ironisine takılmadan edemiyoruz. Bu konularda bir bakıma kalite standartlarını belirleyen kuruluşlar gibi çalışan UNICEF bakın “Çocuk Dostu Okullar” kavramını nasıl tanımlıyor:

– Hedefleri bellidir.
– Çocuğun ikinci evidir.
– Eğlence ortamıdır.
– Çevre dostudur.
– Çocuk haklarına saygılıdır.
– Sürekli gelişim içindedir.
– Sorumluluk paylaşılır.
– Sanatsal etkinliklere değer verilir.

UNICEF’in bu tanımların altını doldurduğu yüzlerce sayfalık çalışmaları var. Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yaptığı çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmalara UNICEF’in Türkiye anasayfasından ulaşmak mümkün.

Biz velilere de şu soruyu cevaplamak ve gereklerini yapmak kalıyor. Çocuğunuzu Çocuk dostu bir okula mı gönderiyorsunuz?

cocukdostuPin It on Pinterest

Share This