Kolay Etkinlik 8: Çakma Ebru Tarifleri | ONLINEANNE
Kolay Etkinlik 8: Çakma Ebru Tarifleri

Kolay Etkinlik 8: Çakma Ebru Tarifleri

Bizim evde ebru sevdası Ebru Painting adlı ipad uygulaması ilk çıktığı zamanlarda başladı. Hatırlarsanız o zamanlar bu uygulamayı çok beğenmiştik ve gerçeğini yapsak diye arayışlara başlamıştık.

Ebru olsun ama kolay olsun arayışı içinde önce ilk çakma ebrumuz makarna suyundan ebru tarifiydi. Ama herhalde tinersiz yaptığımızdan biz beceremedik. Tarif şöyleydi: Makarna suyunu yayvan bir kaba boşaltacakmışız. Suyun soğuk olması daha iyi olurmuş. Sonra tiner ile iyice incelttigimiz yağlıboyalarımızı (su kıvamında olacak) bir kürdan vs. ile dağıtıp, sonra şekil verecekmişiz. Sonra kağıdı hemen üstüne kapayıp alacakmışız.

“Biz bunu beceremedik” diye üzülmemize gerek kalmadan buradaki çocuk müzesinin sanat bölümüne gerçek ebru ustaları gelip bu sanatı herkese tanıtmakla kalmadılar ve herkese gerçeğini yaptırdılar. Böylece çakmadan gerçek ebruya transfer olduk. Ama bir kereye mahsustu maalesef. Sırada deneyeceğimiz bir çakma ebru yöntemi de yağa gıda boyası karıştırarak boya hazırlamak ve onu suya damlatmak ki bu küçük çocuklar için en zararsızı. Örneği burada var. Ama bunlar hep kağıt ve karton boyamak için. Asıl konumuz ebruyla cam boyamak ki bunun için çocukların biraz daha büyümüş olması lazım, kesin 3+ hatta 4+ daha iyi.

ebrureal

Geçenlerde kuzenim “çakma ebru” diye boyadığı cam kadehi yollayınca “evde çocuklarla yapabiliriz” deyip oturduk yine başına.

Gerekli malzeme: rengarenk ojeler, su, kürdan ve boyamak için cam

Nasıl yapılır? Oje suyun içine damlatılır, kürdanla renklere şekil verilir ve cam renklerin üstüne kapatılarak renkler alınır.

ebru2

Son derece kolay gibi görünse de şunlara dikkat etmek gerekiyor:

1. Biz çok ucuz oje kullandık, halbuki ne kadar kaliteli oje o kadar başarıymış aklınızda bulunsun.

2. Suyu derin kaplara koyduk bizim ucuz oje bazen dibe çöktü. Yayvan kap, az su, az oje daha iyi.

3. 5 çocukla yaptık ev felaket oje koktu, huzursuz olduk. Açıkhavada ya da az kişiyle yapmak daha iyi olur.

4. Önce cam taş boyadık. Eldivensiz olursa eller kesin boyanıyor. Eldiven şart. Taş boyamak zor oldu. Bardak altı, mumluk falan gibi şeyleri daha rahat boyadık.

5. Masa örtüsü mahvoldu, oje hiç de kolay çıkan birşey değil.

Ama biz sonuçtan çok memnun kaldık, çocuklar da çok zevkle yaptılar:

ebru

Ebruyu çocuklara tanıtmak için uygulama da kullanabilirsiniz tabii:Dahası onlineanne instagramda #OLAsanatzenaat #OLAdeney #OLAoyunoyuncak

Diğer kolay aktivite önerilerimize de göz atabilirsiniz:

Kolay etkinlik 1: Makarna sanatı

Kolay etkinlik 2: Evde Build-a-bear atölyesi

Kolay Etkinlik 3 – Silly Putty (zıp zıp hamur)

Kolay etkinlik 4: Yemek Yapmak

Kolay Etkinlik 5: İki bacalı gemi (origami)

Kolay etkinlik 6: Zıp zıp hamurla dev balon ve dahası

Kolay etkinlik 7: Çamur Hamur (Oobleck)

Evde yapacak kolay deneyler arıyorsanız uygulamalar listesi buradaBilimsel Deneyler Uygulama Listesi

Ya da Bilim merkezi ve Atölyeleri takip edebilirsiniz, onlarda mutlaka bu tür eğlenceli işler oluyor. Bilim Atölyeleri Haritası da burada 🙂Pin It on Pinterest

Share This