Çocuk Dostu Şehir nedir? | ONLINEANNE
Çocuk Dostu Şehir nedir?

Çocuk Dostu Şehir nedir?

Bir önceki yazımızda çocuğunuz “çocuk dostu bir okula mı gidiyor” diye sormuştuk. Aslında okulun çocuk dostu olmayanı mı olurmuş ikileminden yola çıkarak başlattığımız bu sorgulamanın ucu en temelinde şehirlerin çocuk dostu olup olmaması ile ilgili.

UNICEF’e göre “çocuk dostu şehir” çocuk haklarının korunduğu ve çocukların kendi potansiyellerini gerçekleştirme ortamlarının saglandığı şehirler. Çocuk haklarını uygulamaya kendini adamış şehir veya daha genel olarak yerel yönetim sistemleri “çocuk dostu” olarak ifade ediliyor.

“Çocuk dostu” şehirlerde çocuklar hangi haklara sahip sorusunun cevabı uzun ve gerçekleştirilmesi zor bir listeden oluşuyor. Çocukların yaşadıkları şehirdeki hakları şunlar:

– Sehirleri hakkındaki kararları etkileme hakkı
– İstedikleri sehirle ilgili görüslerini ifade etme hakkı
– Aile, toplum ve sosyal hayata katılma hakkı
– Sağlık ve egitim gibi temel hizmetleri alma hakkı
– Temiz suya ve sanitasyona erişme hakkı
– İstismardan, siddetten ve suistimalden korunma hakkı
– Caddede tek başına güven içinde yürüme hakkı
– Arkadaslarıyla buluşabilme ve oyun oynama hakkı
– Bitkiler ve hayvanlar için yeşil alanlara sahip olma hakkı
– Kirlenmemiş çevrede yaşama hakkı
– Kültürel ve sosyal etkinliklere katılma hakkı
– Etnik köken, din, gelir, cinsiyet veya engellilik durumu ne olursa olsun, her hizmete erişime sahip olma ve  şehrin esit vatandaşı olma hakkı.

Peki bu haklar genel olarak hangi kategorilerin alt parçası diye düşünürsek karşımıza başından beri üzerinde durduğumuz konular çıkıyor: Güvenlik, Katılım, Çevre. Bu haklardan yararlanmamızı da güya yerel yönetimler sağlayacak.

Bu durumda Türkiye’de kentler için çocuk dostu diyebilir miyiz? Cevap çok açık… Çocuklarımız çocuk dostu kentlerde yasamıyorlar. Ama torunlarımızın yaşayabilmesi için öncelikle çocuklarımızı bu haklarının farkında olarak yetiştirmemiz lazım.

Bunu kim yapacak okul mu, yerel yönetim mi, aileler mi? İdeal bir dünyada bu soruya”hepsi” diyebilirdik ama gerçek dünyada bunu sistematik olarak çözmek için çok zamana ihtiyaç var. Bunun için politikalar, çerçeveler, protokoller oluşturuluyor, çalışmalar yapılıyor. (Bkz. UNICEF Türkiye). Örneğin Ankara’nın çocuk dostu şehir olması için başlatılan bu proje çok önemli. En azından bu konuda bir çalışma başlatmış olmalarını tebrik ediyoruz. Benzer çalışmaları başlatan başka şehirler de var. Ancak bunların etkilerini görmek için biraz daha hızlanmanın yolu ailelerin ve eğitimcilerin de harekete geçmesi. Öncelikle bu hakları bilmek, kabul etmek ve çocuklara haklarını öğretmek gerekli ki bu hakları edinmek için birşeyler yapılabilsin. Çünkü haklar maalesef verilmiyor, alınıyor.

O yüzden bu konularda herbirimizin yapılabilecekleri üzerinde düşünelim diyoruz. Bundan sonraki konumuz Teknoloji çocuk dostu kentler yaratmak için nasıl kullanılabilir?

O zamana kadar siz bir ses verin sizce yaşadığınız şehir “çocuk dostu” mu? Ve daha önemli soru, yukarıdaki listeyi temel alırsak sizce Türkiye’de herhangi bir şehre “çocuk dostu” deme şansımız yakın gelecekte var mı?

 Pin It on Pinterest

Share This