Alternatif Okullar Konferansı

Alternatif Okullar Konferansı

Okul seçimi Türkiye’de çileli bir süreç, sürekli değişen eğitim sistemi ise her ailenin kabusu. Yurtdışında yaşıyor olmak bu sisteme girmek zorunda kalmamak açısından bir avantaj belki ama yine de yurtdışında olmak  mevcut okul sistemini sorgusuz sualsiz kabul edip, çocukları huzur içinde okula yolluyorsunuz anlamına da gelmiyor. Haliyle çoğu zamane ebeveyni gibi ister istemez eğitim modellerine, alternatif eğitim sistemlerine bakma ihtiyacınız oluyor.

Alternatif eğitim konusunda biz de yazıp çiziyoruz ve bu arada Başka Bir Okul Mümkün-BBOM gibi oluşumları da yakından takip etmeye çalışıyoruz. (Eğitim konusundaki yazılarımıza buradan ulaşabilir, ve alternatif eğitim konusundaki yazılarımızı aşağıdaki listede bulabilirsiniz).

Bugün ise size bir konferans haberi vermek istedik. İstanbul’da 4-5 Nisan 2015 tarihinde  ‘Karenin Dışına Çıkmak: Okul Öncesinde Alternatif Eğitim, Alternatif Okullar Konferansı yapılacak; detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle Alternatif Okullar sitesini de duyurmuş olalım. Bu sitede Türkiye’deki alternatif okulların bir veri tabanını oluşturulmakta ve eğitim modelleri ile ilgili kaynak, blog, materyal gibi pek çok konuya da yer verilmekte.

Bir modeli benimseyip “en iyisi budur başkasını tanımam” yaklaşımları ve bazı eğitim modellerinin “moda” gibi yayılması ile bolca karşılaştığımız ülkemizde bu tür akademik girişimlerin ebeveynlerin bakış açılarını genişleteceğini umuyoruz.

Bize organizasyon ekibi adına, bilgilendirme maili gönderen Dr. Eylem Korkmaz’a teşekkür ediyoruz. Kendisi konferansla ilgili detayları  şöyle özetlemiş:

4-5 Nisan 2015 tarihinde düzenlenecek ‘Karenin Dışına Çıkmak: Okul Öncesinde Alternatif Eğitim, Alternatif Okullar Konferansı’nda anne-babalar, uygulayıcılar, akademisyenler, aktivistler olarak karenin dışındaki çocukluğu ve karenin dışındaki alternatifleri paylaşmak ve tartışmak için biraraya geliyoruz.

Uygulayıcılar ve anne-babalar için ayrı ayrı düzenlenen konferansımızda GermanMontessori Diploma’nın yöneticisi ve Montessori-Academy’nin yönetim kurulu başkanı sevgili Ulrich Steenberg Montessori metoduyla ilgili sunum ve atölye çalışmaları gerçekleştirecektir.  Ayrıca Reggio Emilia yaklaşımıyla ilgili Rita Melia, Waldorf Pedagojisiyle ilgili Christine Cornelius, Emmi Pikler yaklaşımıyla ilgili Ute Strub sunumlar ve atölye çalışmaları gerçekleştireceklerdir. Dündarlp Mimarlık ise alternatif eğitim ve mimariyle ilgili bir sunumla konferansımızda yer alacak.

Ayrıca konferans sırasında ailelerin ve öğretmenlerin alternatif okulları tanıyabilmeleri için İstanbulda’ki alternatif okullar stand açacaklardır.

Konferans ve atölye çalışmalarıyla ilgili detaylar için www.alternatifokullar.com/konferans

alternatif

onlineanne’de yer verdiğimiz eğitim yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. konu ile ilgili bazı yazıların listesi:

Waldorf-Montessori-Reggio Emillia Eğitim Metodları

Montessori-Waldorf-Reggio Emilia Eğitim Modelleri Tablosu

Alternatif Eğitim Örneği – Almanya’daki Orman Okulları

Çocuklara öğrenmeyi sevdirmenin yolları-1

Eğitimde İleri Demokrasi

“Prestijli özel çocuk”,”Prestijsiz özel çocuk” bir sınıfta olur mu?

Çocuğunuz “Çocuk Dostu Okul” a mı gidiyor?

Herkes öğrenebilir ama herkes öğretemez!

21. Yüzyıl Öğretmeni Üzerine Düşünmek

Almanlar okulu karınlarından seçer

Çocuğumuz hangi mesleği seçsin!

STEM / MINT Eğitimi Nedir?

Tablet Montessori Uygulamaları Yararlı mı, Zararlı mı?

Tablet için En İyi Montessori Uygulamaları

STEM Eğitimine Yönelik Uygulamalar

STEM Eğitimine Yönelik Uygulamalar – 2

YENİOKUL’u duymuş muydunuz?

Eğitimde Sağ Beyin ve Sol Beyin Farklılıkları

Sağ Beyin mi, Sol Beyin mi?

 

 

 Pin It on Pinterest

Share This