Otizm Farkındalık Günü

Otizm Farkındalık Günü

Bir farkındalık gününde daha kendi çapımızda “mavi ışık” kampanyasına katılarak otizmli çocuklar ve ailelerinin  yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz.

Daha önce defalarca tekrarladığımız gibi bu farkındalık günlerini biz “farklılıkları farketme ve kabullenme”, “sosyal dahiliyet” , “ayrımcılığa karşı çıkma” gibi konuları gündeme getirme fırsatı olarak görüyoruz.

Her çocuğun etnik köken, din, gelir, cinsiyet veya engellilik durumu ne olursa olsun ayrımcılığa uğramadan eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma vb. haklarını kullanarak büyümeleri gerektiğine inananlara sesleniyoruz: “Hepimizin yapabileceği bir şeyler var“.

Öncelikle bugün, bizlere seslenen #OtizmliyeYerAç #OtizmliyiEngelleme diyen otizmli çocukların ailelerine kulak verelim: ODDER Otizm özel yazısı

Otizm Farkındalık Ayında Yapabileceklerimiz:

1.Farklılıklar konusunda çocuklarımızı eğitelim,  “farklı” olmanın “kötü” bir şey olmadığını onlara anlatalım. (Eğitim için bkz. Farklılık ve Çeşitlilik iyidir!)

2.Çocuklarımızın otizmi olan çocuklarla arkadaş olmasını teşvik edelim ve gerekli bilgilendirmeleri yapalım. (Bkz. Otizmi olan biri ile nasıl arkadaş olurum?)

3.Çocuklarımıza “Engelli Bireyler” ile ilgili bilgi verelim (Bk.z Çocuklara “Engelli Bireyler” ile ilgili öğretilmesi gerekenler-1)

4. Otizmli çocukların ailelerine destek olalım, ayrımcılık yapmayalım, hayatı paylaşalım (Otizm… Yaşamın farklı bir penceresi…Yaşama ortak pencereden bakmak )

5. Çevremizde otizmli çocuğu olan aileler varsa ya da engeli olan bireylere rastladığımızda “tüh, tüh, vah, vah” larla sinir bozmak, acıma ya da kınama hallerine girme, kendi halimize şükretme gibi densizlikleri yapmayalım.

6. “Sizin için yapabileceğim birşey var mı” diye sormayı deneyelim. Özel çocuklara sahip ailelerin günlerinin terapilerle, eğitimlerle geçtiğinin ve bizim günlük koşuşturmamızın çok daha üstünde bir yoğunlukla mücadele ettiklerinin farkında olalım; basit ev işlerinde, alışverişlerde ve daha bir çok günlük konuda üstlerinden yük almayı teklif edelim.

7. Hiçbirşey yapmasak bile okulda, sınıfta, yolda kısacası hayatın her alanında onlar için engel yaratmayalım. (Bkz. “Sıradan Annenin”, “Özel Çocuk”la İmtihanı“Prestijli özel çocuk”,”Prestijsiz özel çocuk” bir sınıfta olur mu?)

8. Nisan ayında mavi giyerek desteğimizi sosyal medya hesaplarımızda duyuralım. (Bu yüzden OLA mavi elbiseli bugün) #otizm #OLAözeleğitim, #LIUB #April2nd #WorldAutismAwarenessDay

9.  Tohum Otizm vakfı, Otizm Dostları Derneği,  gibi derneklerin duyurulmasına, çalışmalarına katkıda bulunalım, projelerine destek olalım. (Dernek listesine buradan ulaşabilirsiniz)

10. Teknolojinin her türlüsüne karşı çıkmadan önce özel gereksinimli çocukların gelişimindeki yerinin farkına varalım  (Bkz. Otizm ve KinectÖzel Eğitim UygulamalarıOtizm için eğitici uygulamalarTablet kullanan Özel Eğitim Öğretmenlerinin tecrübeleri Berat ÇelikAyşe ÇakmakoğluGülşen Yıldırım)

otizmmavison

 

ODDER 2015 KAMP-1Pin It on Pinterest

Share This