Sesime ses ver!

Sesime ses ver!

80li yıllarda Ankara apartmanları arasında apartmana dönüşmeyi bekleyen arsalar vardı. O arsalarda büyüdü bir kuşak. O arsalarda top oynayarak, ip atlayarak ve sokaklarda yaşayan kedilere, köpeklere bakarak, onlara evden yemek taşıyarak…

İçlerinden biri, doktoralı bir mimar, yıllar içinde iyi şirketlerde çalışıp, evlerinde kedi bakan o kuşağın bazı “hayvansever”lerinden bambaşka bir yola çıktı. Evini kedilere, köpeklere açtı ama öyle planlı, stratejili değil. Tek bir kediye, tek bir köpeğe, 2 kediye 2 köpeğe evini açarak da değil. Önce “medeni” Amerika’da belli süre içinde sahiplenilmezse öldürülecek hayvanları, öldürülmelerini engellemek için “geçici olarak” evine almaya başladı. Kalkış o kalkış tabii. Çoğu kedili, köpekli, “rasyonel” olamayan ve kalbiyle karar veren insanın başına gelen onun da başına geldi, evdeki hayvan sayısı her geçen gün arttı (18 kedi, 4 köpekti sayı en son). “Geçici” diye gelen eve yerleşti, kaldı. Yani elini verdi ve kolunu kurtaramadı 🙂

Arada ikizleri oldu, “yok mümkün değil; o kadar hayvanla iki bebeğe bakamazsın” korosuna rağmen “mümkün değil”i, mümkün yaptı. Ailesinin, en yakın arkadaşlarının, “yapamazsın, delirme, rasyonel ol, kendine gel” demesine aldırmadı, aldırmıyor.

O bir hayalperest, bir vegan, ikiz annesi, ve en büyük tutkusu hayvanlar; hayali de İzmit-Kartepe’de bir çiftlik kurmak. Hayvan deyince de sevgisi ilgisi kedi köpekle sınırlı değil. Hapır hupur midemize indirmekle meşgul olduğumuz hayvanlardan en azından bazılarını kurtarmak için bu çiftliği kurmak istiyor. Şimdilik ilerde çiftliğe dönüşecek olan yerde, Kartepe’de, ablası aynı anneliği bir sürü hayvana yapıyor. Resimler de Kartepe’deki çiftlikten…

kartepe2
kartepe (24)
kartepe1
cottage
kcottage
kartepe (23)
kartepe (21)
kartepe (10)
kartepe (9)
kartepe (2)
kartepe
kartepe
kopekler

Evet, dışarıdan bakınca gerçekten o bir “deli” ve kebap yemeye bayılan çoğumuzu da paylaştığı resimlerle,videolarla gıcık ediyor. Çünkü günümüzde “deli olmamak” demek herkesin yaptığını yapmaya devam etmek demek, çoğumuz “deli” olmadığımız için, ayrıca rasyonel olduğumuz, için bayıla bayıla yediğimiz kebaplarla “ay çok şirin” dediğimiz danalar arasında ya bağlantı kurmak istemiyoruz, ya görmezden geliyoruz, ya “hayvanlara gelene kadar başka pek çok konu var uğraşacak”, ya da inanışımıza göre “onlar bizim için yaratıldı zaten”. O ve onun gibiler ise, alternatif bir dünya hayal ediyorlar, hiçbir canlının sömürülmediği bir dünya. Bu konuda çok geniş bir yelpazede çok farklı düşünceler var. Kimsenin kimseye nasıl yaşayacağını, neye inanacağını söylemeye hakkı yok. Kimsenin “insanlar bitti; hayvanlara mı sıra geldi” demeye hakkı olmadığı gibi… Ama farklılıklar, farklı seslerimizi birbirimize duyurmayacağımız, diyaloğa giremeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Onlar veganların sesini duyurmak istiyorlar. “Veganlık hiç bana gelmez” diyor olabilirsiniz, iskenderden vazgeçmeye niyetiniz yoktur, çocuğunuzun et yemeden büyürse düzgün gelişmeyeceğini düşünüyorsunuzdur, vejeteryansınızdır balık yiyorsunuzdur, et tüketmiyorsunuz ama lahmacuna dayanamıyorsunuzdur. Hiç fark etmez. Doğal ortamlarda olalım, sağlıklı yaşayalım, doğayla uyum içinde olalım, olabildiğince ayak izimizi azaltalım, daha az et tükettiğimiz daha sağlıklı yemek seçenekleri öğrenelim, bir günlüğüne alternatif bir dünyanın seslerine kulak verelim, çocuklarımıza da farklı bir deneyim yaşatalım derseniz Vegfest Kartepe 2015 festivaline davetlisiniz.

Ev sahipliği Kartepe’de Raw Gourmets International Raw Culinary Art & Hospitality Institute tarafından yapılacak olan Vegfest Kartepe 2015 festivali için belirlenen tarih 13-14 Haziran 2015. Onlara Yeşil Bilgi Platformu da destek oluyor ve hep beraber “Sesime ses ver” diyorlar.

 Bu festivalin hedefi veganlığı daha anlaşılır kılmak ve Türkiye’de (Kartepe’de) çiftlik hayvanları için ilk kez öldürülmeden ve sömürülmeden yaşayabilecekleri bir barınak (farm sanctuary) kurmanın ilk adınlarını atmak. Liderliğin ön planda olmadığı, kar amaçlı olmayan, ve katılmak isteyen herkese açık bir proje bu. Eğer bu festivali organize etmeye veya barınağı kurmaya destek olmak, onlarla fikirlerinizi paylaşmak, veya festivalde sunum/poster sunumu/müzik/vegan yemek yapmak, gönüllü olarak çalışmak, stand açmak veya sponsor olmak isterseniz lütfen Hilal Özcan‘la iletişime geçin. Resimlere tıklayarak facebook sayfasına ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hep beraber seslerine ses verebiliriz! Hadi!

vegfest1

 

 Pin It on Pinterest

Share This