Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 4: “Farkında ol! Hayır de! İstismarı durduralım!” projesi

Çocuk İstismarını Önleme Çalışmaları 4: “Farkında ol! Hayır de! İstismarı durduralım!” projesi

Bize ulaşan bir maille daha, güzel bir çalışmadan haberdar olduk. Diyarbakır Eğitim-sen Kadın Meclisi’nin başlattığı bir eğitim projesi. Okullarda sınıflara asılabilecek çocukların düzeyine uygun afiş ve görseller hazırlamak için bizim hazırladığımız kaynakları kullanmak amacıyla bize ulaştıkları için de ayrıca mutluyuz.

“Farkında ol! Hayır de! İstismarı durduralım!” projesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı ile Eğitim SenDiyarbakır Şubesi Kadın Meclisi’nin çocuk istismarının önüne geçmek amacıyla ortaklaşa hazırladığı  bir proje.

Projenin Başlatılma gerekçesi:

1. Çocukların kendilerini koruma konusundaki farkındalıklarının ve becerilerinin yeterli gelişmişlikte olmaması

2. Eğitim müfredatında bu konunun ihitiyaca cevap olacak düzeyde yer almaması

Ailelerde .ocuk ihmal ve istismarı konusunda bilinçlendirme ve duyarlılık geliştirmeye ihtiyaç duyulması

Geleneksel toplum yapısı içerisinde bu konuların gizleniyor olması.

Projenin amacı ihmal ve istismar konusunda çocukları ve aileleri bilinçlendirmek, korunma konusunda çocuklara beceri kazandırmak, çocukları ve aileleri yaşanabilecek böyle bir durum karşısında nasıl davranıp nerelerden yardım alabilecekleri konusunda bilgilendirmektir.

Projenin hedefleri: 

1. Diyarbakır’daki rehber öğretmenlerin konusunda uzman kişilerle yapacakları toplantılarla ortak bir bakış açısı kazanmaları, güncellenmiş verilerle ortak dokümanların oluşturulması

2. Yine rehber öğretmenler aracılığı ile velilere yönelik eğitim seminerlerinin verilmesi.

3. Rehber öğretmenler aracılığı ile eğitimin öğrenci ayağının geliştirilmesi

4.  Öğretmenlere, kantin görüvlilerinei okuldaki iş-kur personeline ve hizmetli çalışanlarına yönelik eğitim seminerlerinin verilmesi.

Diyarbakır Eğitim-sen Kadın Meclisi’nden psikolojik danışman Aycan DİRİL MERCAN’ın bize verdiği bilgilere göre şu ana kadar tüm ildeki Rehber öğretmenlere Diyarbakır Belediyesinden sosyologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları,  Diyarbakır Barosundan avukat ve ÇİM yetkililerininde olduğu iki günlük bir eğitim yapılmış. Bu eğitimde okul psikolojik danışmanları üzerinden veli, öğretmen ve okul personelleri ve öğrencileri kapsayacak şekilde üç ayaklı bir eğitim çalışması yapılması için takvim oluşturulmuş ve eğitime katılan danışmanlara, kullanılabilecek dökümanlarla birlikte verilmiş. Şu anda tüm danışmanlar kendi okullarında bu eğitimleri başlatmış durumda. Diyarbakır Eğitim-sen Kadın Meclisi de proje yürütücüleri olarak mahallelerde eğitim çalışmasının yapılması için Belediyeyle çalışmalara başlamış.

Emeği geçenlere ellerine sağlık ve kolay gelsin diyoruz.  Proje ilerledikçe  sonuçlarını da paylaşmayı umuyoruz.
Daha önce de dediğimiz gibi bu konuyla mücadele etmenin en etkin yolu eğitim ve bunun için veliler olarak talepte bulunmak gerekiyor. Bu tür çalışmaların artmasını diliyoruz.
 ———————————————————————————————————————


Pin It on Pinterest

Share This