Kitap ve spor bir arada projeleri

Kitap ve spor bir arada projeleri

Bugünkü konumuz kitap ve spor alışkanlığını bir arada destekleyen yurtdışında rastladığımız programlardan örnek vermek ve yeri gelmişken de Türkiye’de başlatılan Olimpik Anneler projesinden bahsetmek. Kitap ve spor bir arada ne alaka diye şaşırmayın. Oluyor ve de pek güzel oluyor.

Türkiye’de çocukların sporla büyümesini ve gelişmesini sağlamak amacıyla P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile birlikte oluşturulmuş, spora önem veren anneler tarafından başlatılan sivil toplum hareketine “Olimpik Anneler” deniyor. Bu proje Türkiye’de sporu çocukların günlük yaşamının parçası haline getirmeye çalışıyor.

“Olimpik Anne” kulağa çok iddialı geliyor ama aslında projedeki tanım son derece alçakgönüllü: “Çocuğuna spor yaptıran her anne olimpik annedir “.  Bu tanıma göre biz de kendimizi olimpik anne ilan edebiliriz 😉  Eski sporcular, yeni “ve maalesef yaşlanmakta olan” ebeveynler olarak çocuklarımıza spor yaptırıyoruz, sağlıklı beslenme kurallarını öğretiyoruz, kendimiz için de sporu hayatımızın olmazsa olmazları arasında görüyor ve sağlıklı kalabilmek için çaba harcıyoruz. Biz yaptığımız bazı sporları  #OLAsporsanat etiketi ile instagrama koyuyoruz, bundan sonra  #OlimpikAnneyim etiketini de kullanacağız. Proje  hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Kitap ve spor bir arada projeleri konusunda ise ilk vermek istediğimiz örnek St Louis’de 2001 yılından beri ilkokul öğrencileri için hazırlanan Read.Right.Run Marathon programı. Programa dahil olan okullarda öğrenciler 6 aylık bir dönemde 26 kitap okumaya, 26 sosyal sorumluluk/hayır işlerinde yer almaya, ve 26 mil koşmaya söz veriyorlar ve bunu okulun desteği ile gerçekleştiriyorlar. Okulda belli zamanlarda koşuyorlar, çeşitli sivil toplum örgütlerinin toplantıları okullarda organize ediliyor, ona katılıyorlar. 6 aylık dönemin sonunda da 26 millik toplam koşunun son 1.2 milini hep beraber koşuyorlar ve programı tamamlamış oluyorlar. Amaç sosyal sorumluluklarının farkında olan, spor yapan ve okuyan vatandaşlar yetiştirmek. Aslında bu tür programların benzerleri ailecek katılmaya elverişli olarak da hazırlanıyor.

İkinci örneğimiz daha küçük ölçekli ve de çok daha kolay yapılabilecek bir proje, Storybook Walk- Hikayekitabı Yürüyüşü. St Louis’de St Charles City-County Kütüphane Kuruluşunun girişimi olarak çeşitli parklarda 1 millik bir yürüyüş parkuru seçiliyor ve her 100 metre de bir parkura bir çocuk kitabının sayfaları yerleştiriliyor. Amaç ebeveyn ve çocuğa parkta yürürken kitap okutmak. Kitabı da her ay değiştiriyorlar. Küçük çocukların sevdikleri bir kitabı tekrar tekrar okumayı sevmeleri nedeniyle kafadan bir iki tur atıveriyorsunuz. İki kitap sayfası arasında ebelemece de oynayabilir, etrafı da inceleyebilirsiniz tabii de maksat dışarıda ve hareket halinde olmaya teşvik, aile bağlarını kuvvetlendirme, okuma sevgisi aşılama vb.

Aslında çocuk ve spor konusunu sadece spor salonları yapmak, çocukları profesyonel spora teşvik etmek, aradan da bizi temsil edecek iyi sporcular seçebilmek olarak daraltılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Asıl mesele sporu ailecek yapabilmenin önünün açabilmek, sporun bir alışkanlık olmasını sağlayabilmek, kentlerde nefes alınabilecek mekanlar, yürünebilecek parkurların yaratılmasını öncelik olarak koyabilmek ve aslında Türkiye’de pek alışık olduğumuz sırf oturmalı, yemeli yaşam biçimini değiştirebilmekte

IMG_2145
IMG_2148
IMG_2149
IMG_2153
IMG_2173
IMG_2171
IMG_2163
IMG_2164
IMG_2165

Bir bakalım spor, beslenme ve kitap konularında daha önce ne demişiz?

Gönlün Yoksa Olmaz: Teknolojik Spor

Çocukları Beslemek Yerine Sağlıklı Beslenmeyi Öğretmek

Şimdiki çocuklar ekran karşısında obez; çok yazık!

Çocuğumuzun İyi Bir Okur Olması İçin Ne Yapsak?

Çocuklar ne isterlerse okusunlar mı?

 Bir Apple TV hikayesi: Kitap Okumak mı, Kitap Seyretmek mi?

Kitap sevmeyen çocuk olur mu?

Sanal Kitap (e-kitap) mı, Gerçek Kitap mı?

Sanal kitap ekran zamanına dahil midir, değil midir?

Çocukların okuma seviyesini nasıl tespit edebiliriz?

 Pin It on Pinterest

Share This