Minecraft’la mücadele etmeli mi?

Minecraft’la mücadele etmeli mi?

Öncelikle hala “Minecraft ne” diyenler varsa (var mı valla?), neyse adettendir kısa bir açıklama yapalım. Minecraft 2011 yılından beri hızla yayılan bir oyun. Aslında legonun sanal ortamdaki hali desek aklınızda hemen birşeyler canlanabilir. Oyunda bloklarla istediğiniz gibi bir dünya yaratıyorsunuz. Yani boş bir alanda binalar, yapılar, köprüler, şehirler, her türlü malzeme, aklınıza ne gelirse yaratabileceğiniz farklı tip bloklardan oluşan bir dünyadan bahsediyoruz. Biz de “ayyy şu Minecraft, başımızın derdi hiç yazasımız yok derken aylar geçti arada “yasaklayalım da saklayalım” olayları da bir rüzgar oldu unutuldu.

Oyunun yaratıcılık, problem çözme, mekansal, analitik, düşünme yeteneğini arttırma gibi pek çok yararı var. Derslerde kullanılıyor, müfredatlara dahil ediliyor. Coğrafya, tarih, matematik, hatta ingilizce için bile kullananlar var. Biz de mesleğimizden aldığımız nadide uzmanlığımızla (!) temel tasarım, peysaj, ölçek, topoğrafya, haritalama, referans çerçevesi gibi pek çok mekansal kavramı öğretmekte potansiyel bir araç olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.

Peki sorun ne? Sorun ciddi bağımlılık yapma potansiyeli. İlkokul çağından itibaren çocukların pek çoğu bu oyunu oynuyor, oynmadıkları zaman da oynayanların videolarını seyrediyorlar. Ekranlar kapandığında da minecraft legolarıyla oynuyorlar. Oynamadıkları, seyretmedikleri zaman da Minecraft düşünüp Minecraft hakkında konuşanların sayısının da çok fazla olduğu söyleniyor. Kayıtlı kullanıcı sayısının 100 M olduğu bir oyun.

Türkiye’de yasaklanması sözkonusu olduğunda da sebepler bağımlılık yaratması, şiddete yönlendirme, asosyallik vs..

Oyun yaratıcı (creative) ve hayatta kalma (survival) olmak üzere iki farklı modda oynanabiliyor. Yaratıcı mod tamamen birşeyler yaratma üzerine kurulu. Survival modda ise öldürme gibi işlere de dalıyorsunuz haliyle adı üstünde bir dünyanız var, tehlikeler var (düdük zombieler) ve hayatta kalacaksınız.

Bizim teknoloji konusunda duruşumuz belli, “uzak kalma ama zamana ve içeriğe dikkat et”. Zaman ve içeriğe dikkat etmeye çalışıyoruz ama daha önce defalarca söylediğimiz gibi “her gün aynı değil”.  Oyun 13+ güya da bizim yaşları 4.5 ve 8.5 arasında değişen 4 çocuğumuzun da Minecraft oynamasına izin veriyoruz. Bağımlılık değil ama çok seviyorlar Minecraft oynamayı ve Minecraftla ilgili videoları seyretmeyi… Bu takıntı nedeni ile bize kafayı yedirttikleri de oluyor. Anlaşmayı baştan yaptık, “süre bitti bırakıyorsunuz”dan sonra bırakılmıyorsa ve bizi inletiyorlarsa ertesi günkü haklarını kaybediyorlar. Ondan sonra yiyorsa bırakmasınlar.

Peki ana sorularımıza dönelim o zaman. Biz kendi cevaplarımızı verdik. Sizin cevapları da duymayı çok isteriz.

Bağımlılık yapar mı/sizinkine yaptı mı? Her şey bağımlılık yapabilir. Minecraft daha beter yapabilir belki de çözüm bağımlılık yapma ihtimali olan herşeyi toptan ortadan kaldırmak mı? Çocuğunuzu gözlemleyin daha önce çocuğum teknoloji bağımlısı mı diye daha önce listelediğimiz tüm soruları aynen Minecraft için de sorun ve cevaplarınız evetse önlem alın.

Oyundaki şiddet endişe verici mi? Öldürmeli her oyuna uyuz oluyoruz ve bu oyunda da bizimkiler köpek, domuz vs üretip üretip öldürüyorlar. Bir gün dedim ki “ya elinizde istediğin gibi bir dünya kurmak için koca bir araç var, yine dönüp dolaşıp gerçek dünya gibi saçma sapan bir yer oluşturmanıza inanamıyorum”. “Yaaaa bu gerçek değil” dediler üstüne de bir ton güldüler. Üstüne de “senin için sadece çiçekli bir dünya yaparız biz” dediler. Hani 6 yaş öncesinde gerçeği gerçek olmayanı ayıramazmış ya bunlar, biz çevremizde henüz ayıramayanı görmedik.

Asosyallik? En ilginç konu bu. En birbiri ile anlaşmaz çocuklar bile bir araya gelip Minecraft oynayabiliyor. Beraber oynuyorlar. Sosyalleşmenin yeni biçimlerinden biri. En son “al telefonunu sen de gir bizim dünyaya” dediler. Hep beraber sanal sanal takılıyoruz, çok eğlendiğimiz de oldu 😉 Asosyal mi sizce? Fakat ileriki yaşlarda “mümkün değil engelleyemiyoruz” tek yaptığı Minecraft oynamak diyen arkadaşlarımız var. O yüzden büyük konuşmayalım şimdiden.

4.5 yaşında bir çocuk Minecraft oynar mı? Ablaları-abileri-kuzenleri oynarsa o da oynar da oynamasına ne gerek var? Gerçi ebeveyn olarak bu konuda bizim suç listesi bayağı kabarık. Onların dünyasına girip olanı biteni yıkınca kavga koptuğu oldu ama genelde iyi gidiyor. Basit evler vs yapıyor ama ben oyuna girince en çok istediği “hadi saklambaç” oynayalım. “Oğlum niye bilgisayrada oynuyoruz hadi saklan ben seni bulayım” deyince de “bu da zevkli”.

İlla ki oynasın mı? Yaratıcılık, problem çözme, mekansal, analitik, düşünme yeteneğini arttıran pek çok oyun var. Hangi çılgın “illa oynasın” diyebilir, şaşarız. İstemiyorsa oynamasın. istiyor da siz izin vermiyorsanız çok şey mi kaçırıyor? Akademik beceriler anlamında her zaman başka alternatif bulunur, niye birşey kaçırıyor olsun. Ama yaşıtlarının yaptığı, konuştuğu, yaşadıkları bir konudan bihaber olmak konusunda çekimseriz.

Erkeklerin video oyunlarına daha düşkün olduğu biliniyor. Hatta kız çocuklarının bu tür oyunlara yönlendirilmesine dair öneriler de var. Bu oyunun kız-erkek herkesi birden sarmış olması yine eğitim açısından bir avantaj. Özellikle mekansal düşünme yeteğinin desteklenmesi adına…

Biz de sadece iPAd versiyonu oynanıyor. xbox ve Pc versiyon talepleri askıda. Ve tabii ki bezdiğimiz konular:

1. Minecraft’ta şu varmış satın alabilir miyiz?

2. Sıkılınca akla başka hiçbirşey gelmemesi.

3. Başka hiçbir uygulamaya merak kalmamış olması.

Bu çocuklar farklı bir dünyaya doğdu. Her nesil gibi biz de nesil farkı ile mücadele ediyoruz. Bunu ne kadar çabuk fark edersek, yasakla bir yere varılamayacağını da o kadar çabuk anlarız. Minecraft olmasa ebeveyn olarak daha mutlu olurduk belki de bununla mücadele etmek de eğitimin ve büyüme sürecinin bir parçası bizce. Siz ne düşünüyorsunuz?

 Pin It on Pinterest

Share This