Türkçe Kitap Dinlemek için: Seslenen Kitap

Türkçe Kitap Dinlemek için: Seslenen Kitap

Türkçe yazarlardan Türkçe kitap okumayı seven biri için yurtdışında yaşamak demek ya kitabın normal fiyatının iki katını ödeyerek internetten ısmarlamak ve gelmesini beklerken yaşlanmak (sağolsun tulumba.com mu, ayıp bu kadarı da mı demeli bilinmez) ya da Türkiye’den bavulla kitap taşıyıp yıl boyunca kitapları idareli okumak demek. “Boşver İngilizce neyine yetmiyor” derseniz seçenekler saymakla bitmez ama en süperi tabii ki çok ciddi servislere ücretsiz ulaşabildiğiniz kütüphaneler. Buradaki kütüphanelerin bize kazandırdığı bir alışkanlık da kitap dinlemek. Yıllardır arabada giderken, koşarken, yürürken yapmayı en sevdiğimiz şey kitap dinlemek ve dinleyebileceğimiz İngilizce kitaplara da kütüphaneden ücretsiz ulaşabilmenin ne büyük nimet olduğunu söylemekten bıkmıyoruz. Eskiden audio cd olarak aldığımız kitapları tabii ki son yıllarda kütüphanenin Ücretsiz mobil uygulamasını (Overdrive) kullanarak ekitap ya da mp3 olarak telefonunuzdan,tabletimizden ulaşabiliyoruz. Tek sıkıntı popüler kitaplarda olan bekleme süresi denilebilir, ona da söylenmek ayıp gibi geliyor.

Ve çok mutluyuz ki artık Türkçe kitapları da dinleyebiliyoruz. Uygulamanın adı Seslenen Kitap.Ve hatta son zamanlarda yana yakıla aradığım Sezgin Kaymaz’ın son kitabı Bakele’yi listede görünce sevinçten delirdim ama zaten yazarından imzali gerçek kitabıma kavuşmama iki hafta kaldığı için tuttum kendimi 😉 Bu arada çocuk kitapları da var, henüz denemedik.

Uygulamaya çok sevinsek de kullanınca biraz hayal kırıklığı yarattı; yani kitap arayabilmeyi, örneğini dinlediğimiz kitabı doğrudan uygulama içinden satın alabilmeyi falan çok isterdik. Ya da kulaklıkla kitap dinlemeyi durdurabilmeyi, yeniden başlatabilmeyi (hani koşarken falan telefonu cebinden çıkarmak zorunda kalmamak gibi minik görünen önemli istekler. ) Ama olsun daha bu başlangıç 🙂Pin It on Pinterest

Share This