Serebral Palsi, September projesi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Serebral Palsi, September projesi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Bugün Türkiye’de okullar açıldı ve bu çocukların arasında  özel gereksinimli çocuklar da var. Biz her seneye “hepimizin ebeveyn olarak yapabilecekleri var” diyerek başlıyoruz. Mesela “neler yapabiliriz” derseniz:

 • Çocuklarımıza engelli bireylerle ilgili bilgi verebiliriz. (Bkz. Çocuklara “Engelli Bireyler” ile ilgili öğretilmesi gerekenler
 • Okulda, sınıfta, yolda kısacası hayatın her alanında onlar için engel yaratmayabiliriz. (Bkz. “Sıradan Annenin”, “Özel Çocuk”la İmtihanı“Prestijli özel çocuk”,”Prestijsiz özel çocuk” bir sınıfta olur mu?)
 • Çevremizde özel gereksinimli çocuğu olan aileler varsa ya da engeli olan bireylere rastladığımızda “tüh, tüh, vah, vah” larla sinir bozmak, acıma hallerine girip kendi halimize şükretmek gibi densizlikleri yapmayabiliriz.
 • “Sizin için yapabileceğim birşey var mı” diye sormayı deneyebiliriz. Özel çocuklara sahip ailelerin günlerinin terapilerle, eğitimlerle geçtiğinin ve bizim günlük koşuşturmamızın çok daha üstünde bir yoğunlukla mücadele ettiklerinin farkında olabiliriz; basit ev işlerinde, alışverişlerde ve daha bir çok günlük konuda üstlerinden yük almayı teklif edebiliriz.
 • Özel gereksinimli çocuklar ve ailelerine destek veren Derneklerin duyurulmasına, çalışmalarına katkıda bulunabiliriz, projelerine destek olabiliriz.

Örneğin bugünkü konumuz Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ve bu vakfın geliştirdiği projeler. Vakıf, ”Cerebral Palsy” durumunun sebeplerini araştırıyor;  Cerebral Palsy’lilere fayda sağlayabilecek özel eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları geliştirerek, çözüm üretiyor;  Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak hayata daha fazla katılımcı olmaları için faaliyet gösteriyor. Vakıf, Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Aile Danışma Merkezi, Erken Müdahale Bölümü, Yaratıcı Sanatlar Terapisi Bölümü ve Metin Sabancı Okulları olmak üzere İstanbul Ataşehir’deki yerleşkesinde faaliyet gösteriyor.

Eylül ayında Vakfın yürüttüğü September projesini duyurmayı ve de destek vermeyi maalesef ihmal ettik. September 2011 yılından beri tüm ülkelerde eş zamanlı yürütülen global bir kaynak geliştirme projesi. Bu projeye dahil olanların hem kendi sağlıklarına katkıda bulunmaları hem de cerebral palsy için destek yaratmaları sağlanıyor. Bu projeyle 61284 gönüllü  Eylül ayı boyunca Cerebral Palsy’liler için bağış toplayarak, onların hayatında fark yarattı! Bu gönüllülüler 28 gün boyunca günde 10.000 adım attı.

Vakfın yürüttüğü bizce en önemli projelerden biri ise ENGELLİLERE YÖNELİK AYRIMCILIĞI ÖNLEME PROJESİ: OKULDA BİRİZBu proje ilköğretim öğrencilerinin konuya yönelik farkındalığını arttırmayı hedefliyor. Bu kapsamda  İstanbul ili Ataşehir ilçesinde bulunan tüm ilkokullarda öğrenim görmekte olan yaklaşık 20.000 öğrenciye seminer çalışması yapıması planlanıyor.  2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilecek “Farkındalık Seminerleri” ile birlikte Öğretmenlere Yönelik Bilgilendirme Seminerleri de yapılacak. Proje ile İstanbul ili Ataşehir ilçesinde bulunan okullarda görev yapan müdür yardımcısı ve rehber öğretmenlere yönelik rehberler hazırlanacak. Rehberlerde; “Engellilik nedir?”, “Engellilere yönelik toplumda uygulanan ayrımcılığa karşı nasıl bir tutum sergilenmelidir?” konuları ele alınacak. Bu projenin yurtdışında okullarda rastladığımız farkındalık eğitimlerinin Türkiye’de yaygınlaşmasına öncü olmasını diliyoruz.

Kısacası minik de olsa herkes birşeyler yapabilir. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı‘na göz atın diyoruz!
VAKFIN YÜRÜTTÜĞÜ DİĞER PROJELER

1 Dakikada Dünyamı Değiştir

 • Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 1 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde CP’li bireylerin hayatlarında bir fark yaratabilmek için “1 Dakikada Dünyamı Değiştir” kampanyasını başlattı. Kampanyanın ilki 2012’de Dünya Cerebral Palsy Günü’nde gerçekleştirildi.
 • Kampanyaya destek vermek amacıyla tüm Türkiye’yi fikir üretmeye ve fikirlerini paylaşamaya çağırıyor.
 • Kampanya aracılığıyla CP’li bireyler ve ailelerinin yaşamlarını değiştirmek üzere dünyanın her yerinden insanların fikirlerini değerlendiriliyor, seçilenler arasından en iyisi olanı gerçekleştiriliyor.
 • Kampanyada CP’li bireyler, aileleri ve onları destekleyenler hazırladıkları 1 dakikalık videolar ya da 1 dakika içinde sunacakları metinlerle fikirlerini paylaşıyor.
 • Dünya Cerebral Palsy Günü web sayfasında yayınlanan fikirlerin oylanması sonucu en çok oyu alan kişiye 500 dolarlık “İnsanların Seçimi Ödülü” veriliyor. Uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucu finale kalan 3 fikirden biri için mucitler, araştırmacılar ve yaratıcı kişiler tasarım ya da prototipleri ile toplamı 50.000 dolar olan ödüller için yarışıyorlar.
 • 2012’de dünya çapında kampanyaya katılan 470 fikirden biri olan Türkiye’den Alper Şivan’ın güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye fikri için Virginia Üniversitesi’nin ürettiği prototip birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Angry Birds Kampanyası

 • com alışveriş sitesinin desteği ile yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Proje kapsamında, tüm dünyada büyük ilgi gören Angry Birds peluş oyuncaklarından satın alarak veya hediye ederek bağışta bulunulması amaçlanıyor.
 • Oyuncakların satış bedellerinin yüzde 30’u kampanya süresince Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na bağışlanıyor.
 • Kampanya ile toplanan bağışlar Cerebral Palsy’li çocukların hayatında fark yaratacak hizmetlere dönüştürülmesi hedefleniyor.

 

 Pin It on Pinterest

Share This