Çocuklara kod yazmayı nasıl öğretiriz?

Çocuklara kod yazmayı nasıl öğretiriz?

Bir 15 sene sonra okuma, yazma, matematik gibi kod yazma da temel eğitimin bir parçası olacağını düşünülüyor. Düşünmek yetmiyor tabii müfredata girmesi için ciddi çalışmalar var. Kod yazmayla, bilgisayar bilimleri ile ilgileniyorsanız ya da ilgilenen çocuklarınız varsa ulaşabileceğiniz çok güzel kaynaklar var. Biz daha önce Çocuklar için 11 Kod Yazma Uygulaması yazımızda geniş bir liste sunmuştuk. Ancak programlama sadece applerle öğretilmiyor, robotlar oyuncaklar hatta kutu oyunlarıyla bile bilgisayar bilimlerinin temellerini çocuklara öğretmek mümkün. İşte seçenekler:

1. En pahalı ama ilgi çekici alan robot ve otomasyon dünyası. Robotu hareket ettirmek için önce onu programlayabilmek gerekiyor:
Tickle (3-9 yaş)
Dash and dot (5+ yaş)
Lego mindstorms (6+ yaş)

2. Desktop kullanarak hikayeler yazmak, animasyonlar, oyunlar  yaratmak için: Scratch (13+ yaş)

3. Okumayı henüz bilmeyen küçük çocuklar için kutu oyunları: Robot turtles (4-8 yaş)

4. Daha büyük çocuklar ve ergenler içinse:

Khan Academy Code
Grok learning Online course
Codea Games and Apps
Unity 3D Game Development in C# / Javascript

Bu arada bizim çocuklar bu hafta hem kendi okullarında hem de başka bir etkinlikte Bilgisayar bilimleri eğitimi haftası nedeniyle #hourofcode etkinliğine katıldılar ve sertifikalarını aldılar. Çok eğlendiler ve de çok sevdiler, favorileri tabii ki Minecraft idi. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu vesileyle programlanabilir (ama çok çok pahallı)   Robot Dash‘le de tanışmış olduk.

Kart hazırlamak, kendi bilgisayar oyunularını yapmak, Android app hazırlamak,  IOS oyunu yapmak gibi pek çok seçenek artık elimizin altında. O yüzden önce “an hour of code” ile  buradan başlayabilirsiniz, her yaşa hitap ediyor.

 Pin It on Pinterest

Share This