Hakkımızda

Hakkımızda

Biz; Pınar ve Melike, yurtdışında yaşayan iki anneyiz.  İkimiz de şehir ve bölge planlama diplomalı mekansal teknoloji uzmanıyız.

Pınar’ın, Şehir ve Bölge Planlama’da doktorası, Türkiye ve Amerika’da çeşitli kamu kurumları ve özel şirketlerde 10 yılı aşkın profesyonel deneyimi bulunmakta. 8.5 yaşında Damla ve Deniz adlı ikiz kızları, 4.5 yaşında Emre adında bir oğlu var. 10 yıldır Amerika’da yaşamakta.

Melike’nin, PMP Sertifikalı bir yönetici olarak  kamu kurumları ve özel yazılım şirketlerinde 10 yılı aşkın profesyonel  deneyimi bulunmakta. 6.5 yaşında Kuzey isminde bir oğlu var. Son 7 yıldır Almanya’da yaşamakta.

Bizi ve çocuklarımızı daha yakından tanımak için buraya ya da instagrama göz atabilirsiniz. Bizle ya da bizimkilerle igili yazılarımızı da Bizler/Bizimkiler bölümüne koyuyoruz.

Biz ne istiyoruz?

Biz çocuklarımızın daha güzel bir dünyada yaşayabilmeleri için değişim istiyoruz. Değişimin merkezinin de çocuklar ve aileleri olduğunu düşünüyoruz. “Değişim için biz ne yapabiliriz” sorusuna cevap vermeye çalışıyor ve bunun için teknolojiyi kullanıyoruz.

1. Çocuklarımızın güvende büyümesini istiyoruz:

Çocuklar için güvenlik aktiviteleri kitapçıkları hazırlıyoruz.  OLA ile 15 dakika başlığı altında çalışmalar yapıyoruz. (OLA ve ailesi burada) Şimdiye kadar  Çocuk İstismarıİnternet güvenliği, Trafik Güvenliği, Genel Güvenlik konularında çalışmalar yaptık. Annelerin desteği ile özellikle Çocuk İstismarı ile ilgili çalışmamızı geniş kitlelere duyurmayı başardık. Çalışmalarımız şu an itibariyle 70+ okulda kullanılıyor. Bu çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

2. Çocuklarımız ayrımcılık yapmasınlar, ayrımcılığa uğramasınlar istiyoruz:

Farklılara saygı göstermek, özel ihtiyacı olan bireylerin seslerinin duyulması gibi konularda yazılar yazıyor, paylaşımda bulunuyor ve sosyal dahiliyet konusunu gündemde tutmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Özel Eğitim uygulamalarını topladığımız bir kütüphanemiz var. Tablet kullanan özel eğitim öğretmenlerinin, uzmanların deneyimlerini paylaşarak bu konudaki bilgi birikiminin artmasını sağlamaya çalışıyoruz ( Özel Eğitim/Özel Çocuklar bölümünde özel eğitim ile ilgili tüm yazılarımıza ulaşabilirsiniz)

3. Çocuklarımızın çevre, kent ve demokrasi bilinci ile yetişmesini, torunlarımıza “sürdürülebilir” bir çevre ve “yaşanabilir” kentler bırakmak  istiyoruz:

Kent,çevre, katılım ve bilgi teknolojileri bizim profesyonel uzmanlık alanımız. Uzmanlık konularımızı çocuk ve anne merkezli olarak buraya taşımaya başladık. Çocuklarımızı hem dijital, hem mekansal okuryazar yapmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımıza Kent/Çevre/Katılım bölümünden ulaşabilirsiniz..

4. Kendi çocuklarımızın sahip oldukları olanakları elimizden geldiği kadar her çocukla paylaşmak istiyoruz:
Bizim için teknoloji bir araç, bu aracı da çocuklarımız için en verimli şekilde kullanmanın yollarını arıyoruz, buldukça da paylaşıyoruz. (bunları yararlı bilgiler bölümünde bulabilirsiniz) Yurtdışında yaşadığımız Türkiye’de de uygulanabileceğini düşündüğümüz farklı konuları Türkiye’de annelerin gündemine getirmeye çalışıyoruz. Kendi çocuklarımız Türkiye’den kopuk büyümesin, Türkçeyi, Türk kültürünü bilsinler diye uğraşırken bu konudaki tecrübelerimizi, yaşadıklarımızı, yaptıklarımızı aktarıyoruz.

5. Çocuklarımızın “dijital vatandaş”lar olabilmelerini, gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek iyi içerikli teknolojiyle büyümelerini istiyoruz:  

Bunun için eğitici Türk ve yabancı çocuk uygulamalarını ve websitelerini inceliyor, beğendiğimiz uygulamaları tanıtıyoruz. Tablet kullanan ailelerin, özel eğitim öğretmenlerinin, blogger annelerin teknoloji ve çocuk konusuna yaklaşımlarını paylaşıyoruz. Konuklarımız bölümünde röportajlarımıza  ulaşabilirsiniz. Ayrıca bulabildiğimiz özel eğitim uygulamalarını özel eğitim öğretmenlerine ve tablet kullanan ailelere ulaştırıyor, hediye uygulama dağıtıyor ve eğitimdeki teknolojik fırsatları duyuruyoruz. Uygulama listelerine, özel eğitim uygulamalarına, konu, yaş, platform, dil, gibi farklı kriterlere göre uygulama listelerine Uygulama Seçin bölümünden ulaşabilirsiniz.

Biz bu siteyi çocuklar için teknoloji rehberi olarak kurduk. Ancak bu rehber teknolojiyi amaç olarak görenlerin değil araç olarak çocuklar için kullanabilenlerin rehberi olsun diye uğraşmaktayız.

Bunları yaparken biz de değişiyoruz, onlineanne de değişiyor. Neydiniz ve ne oldunuz derseniz bu yazılara göz atabilirsiniz.

Onlineanne 2012

Onlineanne’nin ilk 6 ayı

Onlineanne 2013-2014

 Sitemize uğradığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Sevgilerimizle…

Pin It on Pinterest

Share This